Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kāpēc bezstrīdus laulības šķiršanas lietu nodošana notāru rokās ir sabiedrības interesēs?

Visiem labi zināms ir fakts, ka Latvijas tiesu sistēma šobrīd ir tik noslogota, ka personai galīgo spriedumu var nākties gaidīt trīs, četrus vai pat septiņus gadus. Pie šādas situācijas grūti runāt par ātrumu un kvalitātes samērību, ko pieprasa un sagaida sabiedrība. Turklāt objektīvi skatoties, tiesu sistēma nereti nodarbojas ar jautājumiem, kurus varētu risināt pavisam citas institūcijas. Bezstrīdus laulības šķiršanas lietas ir viens no šādiem piemēriem, tāpēc piekrītu ierosinājumam šīs lietas uzticēt zvērinātiem notāriem, kā arī dzimtsarakstu nodaļu amatpersonām.

Lai pēc iespējas atslogotu tiesas no tām neraksturīgajiem pienākumiem, tostarp arī laulību bezstrīdus šķiršanas funkcijām, valdība veikusi izmaiņas vairākos likumos, lai jau tuvākajā laikā Saeimā nodotu likumprojektu, kas ļautu bezstrīdus laulību šķiršanas lietas nodot zvērinātiem notāriem un dzimtsarakstu nodaļu amatpersonām.

Būtiski, ka arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs par aktuālāko problēmu Latvijas tiesu sistēmā min visu līmeņu tiesu, t.sk. Augstākās tiesas pārslodzi un aizvien augošo neizskatīto lietu skaitu, īpaši civillietās. Turklāt kā viens no iespējamajiem risinājumiem jau iepriekš ticis minēts priekšlikums atsevišķu kategoriju lietas nodot notāru pārziņā. «Vistuvāk šādam risinājumam ir saistību bezstrīdus piespiedu izpildes lietas, kuru daudzums kasācijas instancē pieaudzis 3,5 reizes, tāpat laulību šķiršanas lietas, kurās nepastāv strīds.»

Neskatoties uz šim valdības lēmumam vērsto kritiku, kā lielai daļai sabiedrības, tā arī tiesu sistēmā strādājošajiem ir nepārprotami skaidrs, ka šis ir viens no «taustāmiem» un pārskatāmiem piemēriem veiksmīgai strukturālo reformu ieviešanai. Turklāt attiecībā uz iespēju šo funkciju nodot zvērinātiem notāriem,  jāuzsver, ka notāri savu kompetenci jau līdz šim ir pierādījuši, veiksmīgi tiekot galā arī ar iepriekš tiem uzticētām funkcijām, piemēram, mantojuma lietu vešanu.

Bezstrīdus laulības šķiršana neietilpst tiesu varas pamatfunkcijās

Saskaņā ar likuma «Par tiesu varu» 5.pantu tiesas spriešanas nosacījums ir strīda pastāvēšana, un strīdu izšķiršanas funkcija tiesu institūcijām piemīt praktiski kopš pirmsākumiem. Protams, tiesām ir arī citas funkcijas, taču galvenā tiesas funkcija privātajās tiesiskajās attiecībās ir strīdu izšķiršana pušu starpā, tāpēc likumsakarīgi būtu izņemt no tiesu kompetences to lietu skatīšanu, kurās nav strīda. Atbrīvojot tiesas no tādu lietu skatīšanas, kurās nav strīda, nenoliedzami palielinātos tiesu efektivitāte, kas šobrīd ir Latvijas tiesu sistēmas lielākais izaicinājums.

Uzticot laulības šķiršanas lietas, kurās nav strīda, zvērinātiem notāriem tiktu atslogotas tiesas un vienlaikus šī funkcijas saglabātos tiesu varas atzarā, turklāt, notāri ir pašnodarbinātas personas, kas nozīmē, ka valsts, nododot šo funkciju zvērinātiem notāriem, saņemtu nodokļu maksājumus no notāru ieņēmumiem.

Tomēr nav noliedzams fakts, ka šobrīd piedāvātais risinājums, kas paredz šo funkciju vienlaikus nodot arī dzimtsarakstu nodaļām ir neapšaubāmi iedzīvotājiem ērtāks, jo tas paredz plašākas izvēles iespējas personai, kur šķirt laulību.

Paaugstināta valsts nodeva par laulības šķiršanu neveicinās tās reālu saglabāšanu un pušu samierināšanu 

Neapšaubāmi spēcīga un noturīga ģimene ir valsts labklājības un attīstības pamats. Tomēr situācijā, kad abas puses vienojušās par bezstrīdus laulības šķiršanu, laulības saglabāšanu vai stiprināšanu nekādā veidā neveicinātu paaugstināta valsts nodeva par laulības šķiršanu vai vairāku gadu ilgi tiesas procesi, kā tas ir šī brīža situācijā. Ir izskanējis arī viedoklis, ka nedrīkstētu vienkāršot laulību šķiršanās kārtību, turklāt būtu jāpalielina valsts nodeva par laulības šķiršanu, jo tādejādi paši laulātie nopietnāk attiektos pret savu ģimeni un vairāk rūpētos par to.

Šādam viedoklim nekādi nevaru piekrist, jo ne jau šķiršanās kārtības vienkāršošana ir faktors, kas veicinātu laulību šķiršanu. Arī paaugstināta valsts nodeva nebūs faktors, kas to kavēs vai būs motivācija laulības saglabāšanai un stiprināšanai. Visticamāk, efekts būs pilnīgi pretējs, un šādi «nosacījumi» varētu veicināt – pāru nevēlēšanos noslēgt laulību pēc būtības.

Ņemot vērā stāvokli, kādā šobrīd atrodas Latvijas tiesu sistēma, tiesu noslodzes samazināšanā un izlīdzināšanā ir ieinteresēts ikkatrs Latvijas iedzīvotājs. Arī tas, kurš šobrīd tam nepiekrīt un domā citādi.

<em>«Reformas reformu pēc jeb Kāpēc notāri nedrīkstētu šķirt laulības»</em>