Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Remontēs Rēzeknes Jēzus sirds katedrāles jumtu

Ministru kabineta (MK) sēdē otrdien pieņemts lēmums no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 70 000 latu finansējumu Rēzeknes Jēzus sirds katedrāles jumta remontam, portālu «Apollo» informēja Elīna Bīviņa, kultūras ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos. 

Eksperti atzinuši, ka dievnama jumts pašlaik ir katastrofālā stāvoklī –  vējš to ir izcilājis, līdz ar to daudzās vietās tas tek, veicinot tālāku bojājumu veidošanos katedrālēs jumta konstrukcijās un ēkas sienās. Nepiešķirot finansējumu neatliekamiem remontdarbiem, varētu tikt neatgriezeniski sabojāts valsts nozīmes kultūras piemineklis, kas celts 20.gs. sākumā un ir ievērojamākā celtne Rēzeknes pilsētā. 

Kultūras ministrija (KM) virzījusi šī jautājuma izskatīšanu valdībā, atsaucoties ekonomikas ministra vēstulei, kurā norādīts uz KM pienākumu sekmēt kultūras mantojuma saglabāšanu un tā pieejamību. 

Veicot Rēzeknes Jēzus sirds katedrāles jumta seguma nomaiņu, tiks nodrošināta vēsturiska valsts kultūras pieminekļa saglabāšana, kā rezultātā reģionā, kurā sakrālais kultūras mantojums ir visnozīmīgākais, tas tiks nodots nākamajām paaudzēm, tā ne tikai sekmējot reģiona sakrālā kultūras mantojuma saglabāšanu, bet arī veicinot tā popularizēšanu pilsētas viesiem. 

Likums «Par kultūras pieminekļu aizsardzību» nosaka, ka kultūras pieminekļa konservāciju, uzturēšanu, remontu un restaurāciju veic kultūras pieminekļa īpašnieks par saviem līdzekļiem, bet tā kā īpašnieks - Romas katoļu baznīcas Rēzeknes- Aglonas diecēzei par ziedojumiem ir iespējams nodrošināt tikai baznīcas komunālos maksājumus. No Kultūras pieminekļu izpētes, glābšanas un restaurācijas programmas līdzekļi tiek paredzēti tikai kultūras pieminekļu izpētei un saimnieciski neizmatojamu valsts nozīmes kultūras pieminekļu konservācijai un restaurācijai, savukārt KM nav pieejami brīvi finanšu resursi, ko varētu piešķirt Rēzeknes Jēzus sirds katedrāles jumta remontam. Līdz ar to KM lūdza valdību piešķirt finansējumu no valsts budžeta programmas «Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem».