Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aptieku ķēdes apgalvo, ka karstums problēmas nesagādā

Karstais laiks aptieku ķēdēm nesagādā problēmas ar zāļu uzglabāšanu, biznesa portālam «Nozare.lv» akcentēja aptaujātie nozares pārstāvji.

Kā atzina aptieku īpašnieki, Veselības inspekcija veic medikamentu uzglabāšanas temperatūras nosacījumu pārbaudes, taču sarežģījumi ar normatīvu ievērošanu tām neesot.

Veselības inspekcija iepriekš ziņoja, ka šogad veiktas 225 aptieku pārbaudes, kuru laikā konstatēts, ka zāļu uzglabāšanas apstākļi netiek ievēroti vairākos desmitos aptieku. Kopumā 29 aptiekās zāļu glabāšanas telpās nav veikta regulāra temperatūras reģistrēšana, savukārt 13 aptiekās vispār nav uzstādītas temperatūras mērīšanas ierīces. Piecās aptiekās zāles tikušas glabātas neatbilstoši noteiktajam temperatūras režīmam.

«Saules aptieku» valdes priekšsēdētājs Artūrs Belēvičs uzsver, ka paaugstinātā temperatūra netraucē aptieku darbu. «Mums ir kalibrēti termometri un kondicionieri, līdz ar to izpildām visas likumu prasības,» pauž Belēvičs.

«Lai arī ārā valda ļoti karsts laiks, «Ģimenes aptiekas» rūpējas, lai medikamenti tiktu uzglabāti atbilstoši visām prasībām, tostarp ievēro noteikto gaisa temperatūru aptiekās, kā to nosaka valsts. Tāpat tās medikamentu grupas, kas varētu netipiski siltā laikā kaut kādā veidā bojāties vai ciest, piemēram, ziedes un suspensijas, aptieku vadītāji ievieto ledusskapī, tādējādi nodrošinot zāļu kvalitāti,» klāsta «Ģimenes aptieku» direktors Ilgvars Ķipēns.

Arī «Mēness aptiekas» stāsta, ka nodrošina nepieciešamos temperatūras līmeņus, vienlaikus atzīstot, ka Veselības inspekcija veikusi aptieku pārbaudes, taču būtiski pārkāpumi neesot konstatēti. Aptieka plāno arī nelielās filiāles aprīkot ar gaisa kondicionieriem. «Patlaban galvenais ir medikamentu drošības ievērošana, un to spējam nodrošināt visās Mēness aptiekās,» uzskata «Mēness aptiekas» valdes priekšsēdētājs Jonas Jazbutis.

Kā biznesa portālam «Nozare.lv» pastāstīja Veselības inspekcijā, zāļu uzglabāšanas apstākļu kontroles vasaras mēnešos, it sevišķi karstajā laikā, ir pastiprinātas. Taču Veselības inspekcijai neesot statistikas par to, kur pārkāpumu intensitāte ir biežāka - ķēžu vai individuālo īpašnieku aptiekās, atzina inspekcijas pārstāve Dace Vīksna.

«Kopumā individuālo aptieku ir mazāk nekā ķēžu aptieku, tādēļ kopējais pārkāpumu skaits individuālajās aptiekās ir mazāks. Tomēr vēlamies uzsvērt, ka zāļu uzglabāšanas un izplatīšanas prasības ir vienādas visām aptiekām, un pārbaudes aptiekās tiek izvēlētas un veiktas neatkarīgi no aptieku īpašuma formas,» skaidro Vīskna.

Pēc inspekcijas pārstāves teiktā, aptiekas pārbaudēm tiek izvēlētas, ja tiek saņemta informācija vai iesniegums par kādu konkrētu aptieku, kā arī trīs līdz sešu mēnešu laikā pēc licencētās aptiekas darbības uzsākšanas. Tāpat pārbaudes tiek veiktas saskaņā ar inspekcijas kontroļu gada plānu aptiekās, kurās pārbaude nav veikta vairāk nekā trīs gadus.

«Jau pirms diviem gadiem, kad sākās izteikti karstās vasaras, iegādājāmies kondicionierus, un problēmu ar zāļu uzglabāšanas režīmiem mums nav. Taču neformālās sarunās esmu dzirdējusi ķēžu aptieku farmaceitu sūdzības par to, ka filiālēs netiekot uzstādīti kondicionieri, kā arī gaisa kvalitāte esot slikta. Lielveikalu aptiekās nereti vispār neesot ko elpot,» stāsta «Galma aptiekas» vadītāja un Latvijas Brīvo farmaceitu apvienības valdes priekšsēdētāja vietniece Dzintra Lūsiņa.

Taču, kā informēja Latvijas Farmācijas arodbiedrības priekšsēdētāja Brigita Paegļkalne, no farmaceitiem neesot saņemtas sūdzības par neatbilstošiem darba apstākļiem vai zāļu uzglabāšanas noteikumu pārkāpumiem. «Tas droši vien ir tādēļ, ka farmaceiti ir neaktīvi. Bieži vien viņi nevēlas rakstīt oficiālus iesniegumus,» atzīst arodbiedrības priekšsēdētāja.

Kā ziņots, biznesa portāls «Nozare.lv» 27.jūlijā pārliecinājās, ka Rīgas centra aptiekās nereti gaisa temperatūra jūtami pārsniedza noteikto plus 25 grādu maksimumu. Arī aptaujātie farmaceiti atzina, ka bieži temperatūra pārsniegusi pat plus 30 grādus ne tikai aptieku priekštelpās, kur glabājas daudz medikamentu, bet arī iekšējās zāļu glabāšanas telpās.

Turklāt, kā norāda farmaceiti, aptieku īpašnieki ir informēti par radušos situāciju, taču tā netiek novērsta. «Būtu uzstādījuši kaut vienu kondicionieri,» savu sarūgtinājumu biznesa portālam «Nozare.lv» pauda kādas Rīgas centra aptiekas vadītāja, kura gan nevēlējās atklāt savu vārdu.

Pēc aptiekas vadītājas biznesa portālam «Nozare.lv» teiktā, karstums ietekmē visu aptiekas klāstu. «Supozitoriji izkūst, dažādas smēres zaudē savu konsistenci. Arī zālēs var notikt neatgriezeniskas ķīmiskas reakcijas - tās zaudē savu kvalitāti un iedarbību,» atzīst farmaceite.