Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vidējais nodokļu nemaksātājs ir 30 - 40 gadus vecs egoistisks vīrietis

Vidējie nodokļu nemaksātāji, pēc vairākās valstīs veiktajiem pētījumiem, ir egoistiski vīrieši vecumā no 30 līdz 40 gadiem. Tā šodien tipisku nodokļu nemaksātāju ne tikai citās valstīs, bet arī Latvijā žurnālistiem raksturoja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Nelija Jezdakova.

«Latvijā mēs esam likuma paklausīga tauta, mēs cenšamies visu izpildīt pareizi un likumīgi. Protams, ir izņēmumi, ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē,» sacīja Jezdakova, norādot, ka sievietes ir vairāk likuma paklausīgas būtnes, tāpēc iepriekšminētais nodokļu nemaksātāja tēls - 30 līdz 40 gadus vecs vīrietis - ir ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē.

Viņa atturējās raksturot tipisku nodokļu maksātāju.

Vaicāta, vai šogad ir pieaugusi vēlme izvairīties no nodokļu maksāšanas, Jezdakova skaidroja, ka bieži vien ekonomiskie apstākļi piespiež nodokļu maksātāju «aiziet ēnā», jo, samaksājot nodokļu parādus, persona saprot, ka tas var būt bīstami biznesam, tāpēc nodokļu maksātājs domās, vai nu maksāt parādus, vai likumīgā vai arī nelikumīgā veidā aizstāvēt savu biznesu.

Pēc Jezdakovas teiktā, sabiedrības attieksme bieži vien mainās arī tāpēc, ka nav pilnas informācijas par to, ka citi maksā nodokļus.

Ja sabiedrībā valda uzskats, ka citi nemaksā nodokļus, «tad ko - es būšu vienīgais, kas maksā?», tādējādi nodokļu maksāšanas disciplīna krītas, stāstīja Jezdakova, uzsverot, ka lielākā daļa maksā nodokļus. «Paldies viņiem, viņi palīdz eksistēt mūsu valstij,» uzsvēra VID vadītāja.

Jezdakova uzsvēra, ka ēnu ekonomikas īpatsvars pieaug, taču nenosauca konkrētu procentu, sakot, ka tās īpatsvars pieaug, piemēram, uz kontrabandas rēķina.

Jezdakova uzsvēra, ka galvenie ēnu ekonomikas rādītāji ir kontrabanda, korupcija, narkotikas, prostitūcija, izvairīšanās no nodokļu maksāšanas.

Viņa akcentēja, ka, protams, cilvēkiem nepatīk maksāt nodokļus, taču viņi cenšas to darīt. Jezdakova atturējās atbildēt, kā mainījies nodokļu maksātāju un nodokļu nemaksātāju skaits, sakot, ka «mērīt to, par cik procentiem šis skaits pieaudzis un par cik samazinājies, būtu populistiski».