Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Budžeta konsolidācija uz laulību rēķina jeb Kā valsts gatavojas graut laulību institūtu

Atklāta vēstule Saeimas priekšsēdētāja biedrei Solvitai Āboltiņai.

Pirms nedēļas medijos bija atrodams raksts, kurā Jūs paudāt savu atbalstu bezstrīdus laulības šķiršanas lietu nodošanai zvērinātiem notāriem. Uzskatu par savu pienākumu atkārtoti nosodīt šo likumdošanas iniciatīvu tieši vēršoties pie Jums kā šī vājprāta aizstāves. Esmu pārliecināts, ka laulību šķiršanas paātrināšana ilgtermiņā nodarīs lielu kaitējumu un postu mūsu sabiedrībai, kā arī valstij kopumā. Pirmkārt, samazināsies dzimstība. Otrkārt, šādā veidā ar likumu tiks grauts laulību institūts kā tāds.

Lai gan Latvijas likumi pieļauj laulības šķiršanu, tomēr juridiskai laulības šķiršanai būtu jābūt īpašam izņēmumam. «Valsts aizsargā un atbalsta laulību» – tik cēli un diženi skan konstitūcijas tekstā iekaltie vārdi. Diemžēl šī tēze praksē neatbilst patiesībai, jo valdības sagatavotie normatīvo aktu grozījumi grauj līdzšinējo kārtību, nepamatoti vienkāršojot šķiršanās kārtību.

Stipras laulības veido stipras ģimenes. Savukārt stipras ģimenes veido stipru valsti. Ja tiek vienkāršota laulības šķiršanās kārtība, faktiski ilgtermiņā tiek apzināti grauta valsts, valstī pastāvošā kārtība un tradīcijas. Valstij, kuru ikdienas pamet tās iedzīvotāji, ir jāstiprina šeit vēl dzīvojošās ģimenes un pastāvošās laulības, piemēram, nosakot ģimenēm labvēlīgus dažādus nodokļu atvieglojumus. Tagad nav ne īstais laiks, ne vieta, lai veiktu laulības destabilizējošas reformas jeb kārtējo eksperimentu ar neparedzamām un neprognozējamām sociālajām un valstiskajām sekām.

Būtiski uzsvērt, ka tagad arī bezstrīdus laulības šķiršanas lietās samierināšanās nolūkā var atlikt lietas izskatīšanu līdz sešiem mēnešiem. Praksē ir pierādījies, ka laulātie nereti pārdomā šķiršanos un atjauno savu kopdzīvi. Jaunie likumprojekti tik ilgu samierināšanās laiku neparedz. Ja tiks ieviesta jaunā kārtība, šķirties būs tik vienkārši kā abonēt avīzi. Turpretim tiesai kā laulības šķīrējai ir ne vien funkcionāla nozīme, bet arī simboliska jēga, ko neviena cita iestāde nevar aizstāt.

Tiesu pārslodze man kā praktizējošam advokātam nav sveša. Taču šo noslodzi ir jāmazina ar pareizajiem instrumentiem, proti, palielinot tiesnešu skaitu. Ja kāds iebilst, sakot, ka valsts budžetam tam nav līdzekļu? Lūdzu risinājums – samaziniet deputātu un ministru skaitu, un par ietaupīto naudu pieņemiet darbā tiesnešus!

Likumdošana ir viens no varas instrumentiem, lai stiprinātu valsts ideoloģiju. Vai tiešām Latvijas valsts un jūsu pārstāvētās partiju apvienības jaunā ideoloģija ir graut laulības un sabiedrības pamatus? Vai tiešām tik vienkārši būs iznīcināt vairākus gadus un gadu desmitus būvētas ģimenes, tikai tāpēc, ka valdība ar grāmatvedības metodēm ir kārtējo reizi «konsolidējusi» budžetu? Bet varbūt valdība ies vēl tālāk? Un pēc kāda laika, lai lieki nenoslogotu arī notārus, mēs varēsim šķirt laulību vien nosūtot īsziņu vai elektroniski parakstītu dokumentu uz kādu automatizētu reģistru. Tehnoloģijas taču attīstās! Kāpēc tad negraut ģimenes institūtu vēl ātrāk?

Plašāka informācija:

Apollo.lv

Šī ir mana Latvijas pilsoņa, ģimenes cilvēka un profesionāla advokāta atbilde uz šo rakstu.