Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No Baltijas valstīm vislielākie politiskie riski pastāv Latvijai

Latvija saistībā ar oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām ir visnedrošākā no trim Baltijas valstīm, uzziņā par politiskajiem riskiem Baltijas valstīs raksta aģentūra «Reuters».

Tomēr arī Igaunijā un Lietuvā pašlaik strādā mazākuma valdības, kas var sarežģīt nepopulāru, bet vajadzīgu lēmumu pieņemšanu.

Arī Lietuvas valdības popularitāte cietusi pēc ieviestajiem taupības pasākumiem, savukārt uzaicinājums pievienoties eirozonai nostiprinājis Igaunijas valdībai stingra ekonomikas menedžera tēlu.

Baltijas valstis 2009.gadā piedzīvoja lielāko ekonomisko lejupslīdi Eiropas Savienībā (ES), Latvijai ciešot iekšzemes kopproduktu (IKP) kritumu 18% apmērā.

Tomēr stingrie taupības pasākumi un iekšējā deflācija ļauj Igaunijas, Latvijas un Lietuvas valdībām cerēt, ka ļaunākais ir aiz muguras.

Lietuvas ekonomika šā gada otrajā ceturksnī atgriezusies pie augšupejas, apturot sešus secīgus ceturkšņus piedzīvoto ekonomikas lejupslīdi.

Arī Latvijas un Igaunijas ekonomikās vērojama augšupeja pēc pagājušā gada dramatiskā krituma. Latvijā ceturkšņa IKP pieaugums reģistrēts šā gada pirmajā ceturksnī, bet Igaunija no recesijas izgāja pagājušā gada pēdējā ceturksnī.

Tomēr Lietuvai un Latvijai vēl jāveic budžeta izdevumu samazināšana, lai mazinātu budžeta deficītu, turklāt visās trijās valstīs vēl joprojām ir augsts bezdarba līmenis, norāda «Reuters».

Pēc Latvijas valdības aprēķiniem, lai līdz 2011.gadam samazinātu budžeta deficītu līdz 6% no IKP, nepieciešama budžeta izdevumu samazināšana par 395-440 miljonu latu. Tomēr Latvijai būs jāveic vēl lielāka budžeta izdevumu samazināšanai, lai 2012.gadā sasniegtu budžeta deficītu 3% apmērā no IKP.

Arī Lietuvai pastāv politiskas nestabilitātes draudi, jo premjerministra Andrjus Kubiļus mazākuma valdība ir atkarīga no nelielas grupas bezpartejisku deputātu, turklāt pastāv iespēja, ka koalīcija varētu zaudēt vēl kādu partiju.

Arī Igaunijā ir mazākuma valdība, tomēr tā bauda iedzīvotāju atbalstu saistībā ar veiksmīgo eiro ieviešanas politiku. Tas varētu ļaut premjerministram Andrusam Ansipam saglabāt varu 2011.gada martā paredzētajās vispārējās vēlēšanās.

Latvijas galvenais politiskais risks ir 2.oktobrī gaidāmās parlamenta vēlēšanas, kuru rezultāts visdrīzāk būs kārtējā daudzpartiju koalīcijas valdība, raksta «Reuters».

Aptaujas pašlaik liecina par lielāko iedzīvotāju atbalstu «Saskaņas centram», bet otrajā vietā ierindojas premjerministra Valda Dombrovska apvienība «Vienotība» un trešajā Zaļo un zemnieku apvienība.

Līdz ar to pastāv vairāku partiju kombināciju iespējamība koalīcijā, raksta «Reuters».

Parlamenta vēlēšanas rada jautājumu, vai Latvija saskarsies ar populistisku lēmumu virkni, kas apdraudēs aizdevējiem dotos solījumus, vai arī tā turpinās iesāktos taupības pasākumus.

Tā kā «Saskaņas centrs» un apvienība «Par labu Latviju» ir izteikušās par starptautiskā aizdevuma līguma noteikumu pārskatīšanu, rodas arī jautājums, vai situācijā, ja Dombrovskis nekļūs par nākamo premjerministru, starptautiskie aizdevēji neapturēs palīdzību Latvijai.

Lietuvai galvenie politiskie riski ir grūtības pieņemt politiski sāpīgus lēmumus mazākuma valdības dēļ, kā arī pastāv iespēja, ka koalīciju varētu pamest vēl kāda partija.

Lietuvas koalīcijas partijām pārbaudījums būs arī 2011.gada februārī gaidāmās municipālās vēlēšanas.

Igaunijas galvenais izaicinājums būs eiro ieviešanai pieņemtās taupības programmas ievērošana, vienlaikus cerot, ka pievienošanās eirozona uzlabos investoru ticību Igaunijai un līdz ar to veicinās ekonomikas atlabšanu.