Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sliktās ogu un sēņu ražas dēļ eksports būs niecīgs

Šogad mežos ir slikta ogu un sēņu raža, tādēļ to iepirkuma cenas ir augstas, tomēr eksportēts tiks niecīgs produkcijas daudzums, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina aptaujātie dabas velšu uzpircēji.

SIA «Pharmeko Lettland», kas iepērk dažādas meža veltes eksportam uz Rietumeiropu, pārstāve Sigita Krusiete norādīja, ka salīdzinājumā ar pērno vasaru šogad mežos ogu maz, tādēļ to vācējiem tiek maksātas labas iepirkuma cenas.

«Mēs iepērkam visas meža veltes - mellenes, brūklenes, dzērvenes, gailenes, baravikas, ko mums piegādā no Gulbenes, Jēkabpils, Daugavpils, Madonas, Valmieras, Cēsu, Preiļu, Balvu novada. Gaileņu cenas svārstās no 1,10 latiem līdz 1,50 latiem par kilogramu. Cena mainās katru nedēļu atkarībā no ražas mežā, kā arī no sēņu kvalitātes. Savukārt melleņu cenas pa novadiem svārstās no 1,30 latiem līdz 1,40 latiem kilogramā. Šogad cenas ir augstākas, jo Eiropā melleņu raža ir maza, bet pieprasījums pēc tām gan nav krities,» sacīja Krusiete.

Viņa norādīja, ka iepirktā produkcija tiek realizēta gan vietējā tirgū, gan eksportēta uz ārvalstīm. «Mums ir savas saldētavas, tādēļ ogas varam droši uzglabāt. Mellenes eksportējam uz Eiropas un Āzijas valstīm, kur tās tiek izmantotas farmācijā - no melleņu ekstrakta tiek gatavoti ārstnieciski preparāti cilvēkiem ar asinsvadu slimībām. Savukārt uz Nīderlandi eksportējam Latvijā lasītus ārstniecības augus - baldriāni, īves, kā arī pārdodam dažādas Latvijā iepirktas ogas un sēnes pārstāvjiem, kas produkciju tālāk realizē citās valstīs.«

«Šis bizness ir rentabls ar ogām un sēnēm bagātīgajos gados, diemžēl šis gads tāds nav. Tāpēc ir jāmeklē sadarbības partneri ārpus Latvijas robežām, jāstrādā ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs un, protams, jāpaplašina savs darbības lauks,» rezumēja Krusiete.

Arī SIA «Kurzemes ligzda» valdes priekšsēdētājs Ģirts Egle «Nozare.lv» atzina, ka šogad melleņu un gaileņu raža ir negaidīti zema. «No biznesa viedokļa šis ir otrais neveiksmīgais gads pēc kārtas. Ja pirms diviem gadiem uz Lietuvu un Somiju eksportējām 200 tonnas melleņu un apmēram tikpat gaileņu, šogad Kurzemes pusē meži ir tukši. Lai gan par mellenēm maksājam 1,25 latus kilogramā, bet par gailenēm - pat divus latus kilogramā, pagaidām ar apgrozījumu lepoties nevaram», sacīja Egle.

Savukārt SIA «Sparlats» valdes loceklis Linards Lūsis norādīja, ka, iespējams, uzņēmumu nāksies pārstrukturizēt, jo ar ogu un sēņu iepirkšanu šogad neveicas. «No meža ogām un sēnēm šogad nekas prātīgs nav. Par mellenēm maksājam 1,40 latus kilogramā, gaileņu iepirkuma cena svārstās ap diviem latiem, tomēr produkcijas ir pamaz. Pērn uz Ukrainu, Baltkrieviju un Zviedriju eksportējām vismaz 600 tonnas sēņu un ogu, bet šogad prognozējam tikai kādus 20% no šī daudzuma. Ogas iepērkam Gulbenes, Alūksnes, Jēkabpils, Talsu pusē. Vietējiem ogu pārstrādes uzņēmumiem savāktās ogas un sēnes nepārdodam, jo viņu piedāvātās cenas ir pārāk zemas,» atzina Lūsis, piebilstot, ka arī eksporta cenas patlaban neesot zināmas un kopsavilkumu varēšot veikt vien septembra nogalē.