Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Internetā publiskotas, iespējams, Anrija Lemberga bankas kontu izdrukas

Pirmdien interneta vietnē «[s:34485]» publiskotas, iespējams, Anrija Lemberga bankas kontu izdrukas par laika posmu no 2000. līdz 2006.gadam.

Kā vēsta mājaslapas autori, pirms dažiem mēnešiem viņu rīcībā nonākuši vairāki desmiti tūkstošu dokumentu lappušu - pašmāju un ārzonu kompāniju dokumenti, banku kontu izraksti, amatpersonu, uzņēmēju, vietējo un ārvalstu advokātu liecības utt. Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, interneta vietnes autoru rīcībā varētu būt nonākuši pašlaik Rīgas apgabaltiesā skatītās tā dēvētās Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietas materiāli.

Atsevišķi fragmenti no šiem dokumentiem aizvadītajos gados jau esot parādījušies masu medijos, taču jau publiskotās informācijas apjoms salīdzinoši esot ļoti neliels. Mājaslapas autori iegūtos dokumentus nolēmuši izmantot grāmatas tapšanai, kuras nosaukums varētu būt «Rokasgrāmata - kā nozagt miljardu». «Taču skaidrs, ka grāmatā, kaut tās apjoms varētu būt uz septiņiem simtiem lappušu, tiks publicēta tikai neliela daļa dokumentu - tie, kas viskrāšņāk parāda, kādā veidā aizvadītajos divdesmit gados mūsu valstij, tātad arī mums pašiem, mūsu radiem, draugiem un paziņām, kopā ir nozagts vismaz miljards latu, pēc tam ar cēlu žestu atmetot atpakaļ drupačas no nozagtā, ļaujot pakalpiņiem sevi paslavēt - o, viņš gan zog, toties arī dalās ar citiem,» raksta «domubiedru grupa».

Tā kā «domubiedru grupai» neesot ilūziju, ka par personām, kuras skar šie dokumenti un kuras stājušās tiesas priekšā, tiešām tiks izspriedīs tiesa, nolemts publiskot simtus dokumentu, «kas parādīs, kā Latvijas valstij tika pat ne pārāk likumīgi nozagts tas, kam vajadzēja piederēt mums visiem un kas būtu noderējis lielākiem pabalstiem un pensijām, jauniem ceļiem, pieejamākai veselības aprūpei un izglītībai. Nozagts un, protams, arī iztērēts pašu zagļu, viņu ģimenes locekļu un pakalpiņu neremdināmajām personiskajām vajadzībām».

Kā pirmo mājaslapas autori piedāvā «dokumentālu stāstu» ar nosaukumu «Anrija uzdzīve» par to, «kā savas dienas vada, ēd, dzer un izklaidējas mūsu «zelta jaunatnes» tipisks pārstāvis». Interneta vietnes autori uzsver, ka precīzi identificēt šo cilvēku, «protams, nevaram», taču viņiem esot zināmas aizdomas - «vai tik šis nav kāds indivīds, kurš kopā ar savu tētuku ir apsūdzēts smagu finanšu noziegumu izdarīšanā? Jeb vienkārši runājot - pamatīgā savas valsts apzagšanā?»

Interneta vietnē publiskotie papīri, ja vien tie nav falsificēti, vēsta, ka šī «dokumentālā stāsta» galvenais varonis no kāda Aivara Lemberga vairāku gadu gaitā kontu papildināšanai un dāvinājumos, iespējams, saņēmis vairāk nekā 8 miljonus latu - sākot ar pārskaitījumiem 200 000 latu apmērā un beidzot ar 3 miljonu latu dāvinājumu.

Tajā pat laikā, piemēram, kādam Aivaram Lembergam aizdoti 3,5 miljoni latu, bet kādam Ansim Sormulim «saskaņā ar aizdevuma līgumu» pārskaitīti 1,3 miljoni latu. Pāris tūkstoši latu saskaņā ar internetā publiskoto informāciju varētu būt pārskaitīti arī kādai Madarai Repšei ar norādi «kredīts līdz 31.12.2005».

Internetā publiskotajos papīros parādās arī īpatnēji naudas pārskaitīšanas iemesli, piemēram, starp «stāsta galveno varoni» un kādu Jāni Lāci veikts 1166 latu pārskaitījums ar norādi «Par orālajiem pakalpojumiem», bet ar kādu Reno Grinbergu veikti pāris pārskaitījumi ar norādi «Par seksa pakalp.».

«Pie mums jau sen nav spēkā norma, ka zaglim ir jāsēž cietumā. Bet zaglim - vienalga, vai viņš kļūtu par premjeru vai prezidentu - vismaz ir jāzina, ka viņš tiks pieķerts un izrādīts tiem, kuriem vēl nav vienalga, kas noticis, notiek un notiks mūsu valstī. Ar to tad mēs arī nodarbosimies,» sola mājaslapas autori.

Kā ziņots, pašlaik Rīgas apgabaltiesā izskatāmajā krimināllietā Aivaru Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam sakarā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Šajā lietā apsūdzēts arī Ventspils mēra dēls Anrijs Lembergs un uzņēmējs Sormulis. Visi apsūdzētie uzsver, ka nesaprot un neatzīst viņiem uzrādītās apsūdzības.

Lietā aptuveni 140 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē. Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā. Lietas sarežģītības dēļ to izskata tiesneši Boriss Geimans, Ligita Kuzmane un Irīna Jansone, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.