Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lieģis: Latvijas-Krievijas Miera līgums ir pamats abu valstu attiecībām

Trešdien, 11.augustā, aprit 90 gadi kopš parakstīts Latvijas-Krievijas Miera līgums. Aizsardzības ministrs Imants Lieģis (PS) līguma 90.gadadienas priekšvakarā norāda uz tā nozīmīgumu Latvijas attiecībās ar Krieviju, informē Aizsardzības ministrijā.

Miera līgums kalpojis arī par pamatu Rietumu valstu neatzīšanas politikai padomju okupācijas gados.

«Ikviens trimdas aktīvists savulaik atsaucās uz 1920.gada Miera līgumu starp Latvijas Republiku un padomju Krieviju. Krievija ar šo līgumu bija solījusies uz visiem laikiem ievērot mūsu neatkarību. Šī līguma pārkāpumi deva iespēju atgādināt, cik svarīga ir Rietumu valstu neatzīšanas politika okupācijas gados, kad tās de jure neatzina Latvijas iekļaušanu PSRS sastāvā,» uzsver Lieģis.

Miera līgums starp Latviju un Krieviju parakstīts 1920.gada 11.augustā ar šim gadījumam īpaši izgatavotu zelta spalvu. Latvijas vārdā to parakstīja Jānis Vesmanis, Pēteris Berģis, Ansis Buševics, Eduards Kalniņš un Kārlis Pauļuks, savukārt Krievijas puses vārdā līgumu parakstīja Ādolfs Joffe un Jakovs Gaņeckis.

Pirms 90.gadiem parakstītā līguma 1.pants nosaka, ka no tā spēkā stāšanās brīža tiek izbeigts kara stāvoklis starp līguma slēdzējām – Latviju un Krieviju – , savukārt 2. pantā ir atrunāts, ka Krievija «bez ierunām atzīst Latvijas valsts neatkarību, pastāvību un suverenitāti un labprātīgi uz mūžīgiem laikiem atsakās no visām suverēnām tiesībām, kuras piederēja Krievijai uz Latvijas tautu un zemi».

Līguma 3.pantā bija sīki noteikta Latvijas – Krievijas robežlīnija, kura pantam pievienotajā kartē tika attēlota arī vizuāli.