Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zooloģiskajā dārzā notiks tradicionālā bruņurupuču svēršana

Ceturtdien, 12.augustā, Rīgas Zooloģiskajā dārzā notiks jau par tradīciju kļuvusī Galapagu bruņurupuču svēršana, informēja Zoodārza informācijas dienestā.

Milzu Galapagu bruņurupuču svēršanas pasākums spēkavīra Raimonda Bergmaņa vadībā Rīgas Zooloģiskajā dārzā pirmo reizi notika 2001.gadā, kad pats spēkavīrs bija viens no pasaules dižākajiem stipriniekiem, bet jauniņās bruņrupucienes svēra vien attiecīgi 79 un 55 kilogramus.
Pagājušajā gadā Galapagu bruņurupuči beidzot tika pie vārdiem un nu Zoodārza reģistros ierakstītas kā Trīne un Čelsija ar svaru attiecīgi 111 un 82 kilogrami.

Galapagu bruņurupuču svēršanas pasākums Zoodārzā šonedēļ notiks jau desmito reizi. Pasākums sāksies plkst.13, kad atkal būs iespējams uzzināt, kāds tad ir zoodārza dižāko bruņurupuču svars.

Šo gadu gaitā Bergmanim bruņurupuču svēršanā palīdzējuši daudzi stiprinieki - Viktors Ščerbatihs, Agris Kazeļņiks, Mārtiņš Polis, Raivis Vidzis, Židrūns Savickis un daudzi citi, bet 2006.gadā šajā svēršanas pasākumā piedalījās pat visi 12 pasaules spēkavīru sacensību dalībnieki.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā patlaban mīt divas Galapagu bruņrupuču meitenes, kuras 1995.gada decembrī divus un trīs gadus vecas saņemtas kā dāvana no Čikāgas zoodārza. Bruņurupuči aug visu mūžu, taču, jo vecāki tie kļūst, jo lēnāka kļūst augšana, un svars var ievērojami svārstīties, līdz ar to svēršanas rezultāts nav prognozējams.

Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām četras jau ir pilnībā iznīcinātas. Kopumā saglabājušies aptuveni 10 000 līdz 15 000 Galapagu bruņurupuču, un ir pamats uzskatīt, ka šai sugai draud iznīcība.
Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kilogramus, bet rekords ir 270 kilogrami, savukārt mātītes var sasniegt no 100 līdz 150 kilogramus smagu svaru. Galapagu bruņrupuču iespējamais mūža ilgums ir 150 un vairāk gadu.

12.augustā puse no ieņēmumiem par Zoodārza ieejas biļetēm tiks izlietoti atnesto bruņrupuču patversmes labiekārtošanai. Patlaban zoodārzs pieņēmis desmitiem sarkanausu bruņrupučus, no kuriem atteikušies to saimnieki. Uz aicinājumu atbalstīt šo rāpuļu karantīnas telpu iekārtošanu atsaucies arī SIA «Getz Bros & Co (Latvia)», un no katra pārdotā «Turtle Wax» produkta viens santīms tiek ziedots Rīgas Zooloģiskā dārza atnesto bruņrupuču dzīves apstākļu uzlabošanai.