Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VZD: Kadastrālās vērtības Jūrmalā nav krasi atšķirīgas no citām lielajām pilsētām

Kadastrālās vērtības Jūrmalā nav krasi atšķirīgas no pārējās valsts teritorijas, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja Valsts zemes dienestā (VZD). 

VZD norāda, ka, salīdzinot ar pārējām Latvijas lielākajām pilsētām vai Pierīgas un piejūras novadiem, augstas kadastrālās vērtības ir tikai aptuveni trešdaļā Jūrmalas pilsētas teritorijas. 

Savukārt kadastrālās vērtības, kas tuvojas 100 latiem kvadrātmetrā, ir tikai pašā ekskluzīvākajā Jūrmalas teritorijā, kas aizņem mazāk par 4% no pilsētas teritorijas. Kopumā Jūrmalas īpašumu vērtības līdzvērtīgas Rīgas īpašumu vērtībām, uzsver VZD. 

Lai novērtētu kadastrālo vērtību atbilstību nekustamā īpašuma tirgus situācijai, izstrādājot kadastrālo vērtību bāzi, VZD analizē nekustamā īpašuma tirgus darījumu cenu un attiecīgo īpašumu kadastrālo vērtību vidējās attiecības. 

Ja šī attiecība ir mazāka par 1, tad kadastrālās vērtības šajās teritorijās ir zemākas par nekustamā īpašuma tirgus cenām. Tā kā, nosakot kadastrālās bāzes vērtības, jāņem vērā iespējamā cenu krituma tendence gadu uz priekšu, tad Jūrmalā (izņemot piekrastes zonas ar bāzes vērtību virs 45 latiem kvadrātmetrā) uz 2011.gadu veikts individuālās apbūves zemes bāzes vērtību samazinājums par 5% līdz 10%, skaidro VZD. 

Analizējot 2009.gada otrajā pusgadā notikušo darījumu cenu un attiecīgo īpašumu kadastrālo vērtību 2010.gadā un 2011.gadā vidējās attiecības, redzams, ka Jūrmalā kadastrālās vērtības ir krietni zemākas par nekustamo īpašumu tirgus cenām nekā, piemēram, Liepājā, Valmierā, Jēkabpilī, Ventspilī, Jelgavā un Rēzeknē, norāda VZD. 

Analizējot kopējās nekustamā īpašuma tirgus tendences, VZD secina, ka situācija nekustamā īpašuma tirgū ir stabilizējusies un cenu kritums turpat vairs nav vērojams. Ņemot vērā, ka uz 2011.gadu kadastrālajās vērtībās vēl prognozēta cenu krituma tendence (vidēji valstī 4%), kardinālas kadastrālo vērtību izmaiņas tuvākajā nākotnē uz 2012.gadu nav prognozējamas, piebilst VZD. 

Visvairāk īpašuma vērtību ietekmē atrašanās vieta - vai īpašums atrodas pieprasītā teritorijā, vai arī attālā lauku teritorijā, skaidro VZD. Tāpat vērtību ietekmē īpašuma izmantošanas veids (lietošanas mērķis zemei, tips ēkai), apgrūtinājumi un apjomi (platības/būvtilpums). Svarīgi ievērot, ka, aprēķinot kadastrālo vērtību, tiek ņemti vērā tikai tie dati, kas reģistrēti Kadastra reģistrā - ja dati neatbilst īpašuma patiesajam stāvoklim, kadastrālā vērtība var būt tālu no patiesās īpašuma tirgus vērtības, uzsver VZD. 

Kadastrālo vērtību pamatā, kas nosaka, vai kadastrālā vērtība būs augsta vai zema, ir nekustamā īpašuma tirgus darījumu informācija. Būtībā kadastrālai vērtībai jātuvinās īpašuma tirgus vērtībai, tomēr, ņemot vērā, ka kadastrālā vērtība tiek noteikta, pielietojot standartizētus aprēķinus un metodes, kā arī ņemot vērā Kadastra reģistrā pieejamos datus par īpašumu, ikviena īpašuma kadastrālā vērtība var neatbilst šī īpašuma individuāli noteiktai tirgus vērtībai. Aktualizējot īpašuma datus kadastra reģistrā, kā arī veicot izmaiņas normatīvajos aktos un pilnveidojot aprēķina modeļus, iespējams šīs dažādos procesos noteiktās vērtības tuvināt vēl vairāk, skaidro VZD. 

Jau ziņots, ka, lai novērstu Latvijas iedzīvotāju diskrimināciju pēc dzīvesvietas pazīmes un ģeogrāfisko segregāciju, Jūrmalas pilsētas dome un Jūrmalas un Rīgas nevalstisko organizāciju pārstāvji pagājušajā nedēļā pieprasījuši valsts augstākajām amatpersonām kardināli pārstrādāt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) regulējošos normatīvos aktus, lai NĪN maksājums būtu samērīgs ar vidējo mēnešalgu valstī un nepārsniegtu 5% no mājsaimniecības ienākumiem gadā. 

Vienlaikus tiek pieprasīts arī izsludināt moratoriju NĪN paaugstināšanai līdz brīdim, kad attiecīgie regulējošie normatīvie akti tiks pārstrādāti atbilstīgi Latvijas Satversmei un Eiropas Savienības vispārējo tiesību principiem un tiks pārrēķināta kadastrālo vērtību bāze. 

Prasībā norādīts, ka esošās nodokļu politikas un nepareizās kadastrālās vērtēšanas sistēmas dēļ Jūrmalas iedzīvotājiem ir krasi lielāks nodokļu slogs salīdzinoši pret ienākumiem nekā citās Latvijas pašvaldībās, kā arī tas, ka saskaņā ar Ministru kabinetā apstiprinātajām nodokļu un nodevu pamatnostādnēm 2011.-2015.gadam NĪN par 1500 kvadrātmetru lielu individuālās apbūves zemes platību Jūrmalā būs vidēji 780 latu, bet par 150 kvadrātmetru lielu ģimenes mājokli - 560 latu. Pēc šādiem principiem noteiktais NĪN par šādu standarta mājokli Rīgā vai Jūrmalā sasniegs un pat pārsniegs pusi no personas vidējiem gada ienākumiem, uzsver pašvaldība.