Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būvniecībā katastrofāls profesionāļu trūkums

Plašsaziņas līdzekļu interese par Latvijas Nacionalās bibliotēkas jaunajā ēkā nodarbinātajiem cilvēkiem beidzot ir palīdzējusi pievērst sabiedrības uzmanību kristiskajai situācijai būvniecības nozarē, norāda «Nacionālās būvkompāniju apvienības» padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns.

Viņš uzskata, ka «šīs krīzes iznākums ir tāds, ka Latvijā būvniecības nozarē ir katastrofāls profesionāļu trūkums! Jo šeit gluži vienkārši nav palikuši daudz tādi cilvēki, kuri atbildīgi un profesionāli spētu veikt tiem uzticētos pienākumus. Atsevišķas NBA sastāvā esošās kompānijas ir izmantojušas laikrakstus, radio un pat televīziju, lai meklētu speciālistus darbiem Latvijā un arī ārzemēs, bet īsta rezultāta nav, jo labākie Latvijas būvniecības speciālisti maizi pelna ārvalstīs».

«Gaismas pili» būvēt palīdz viesstrādnieki. Latvijas celtnieki satriekti

Par to, ka šī būs ļoti nopietna problēma, esmu runājis jau kopš ekonomiskās krīzes sākuma, norādot, ka tehniku iepirkt iespējams vismodernāko, bet mūsu galvenais uzdevums ir valstī noturēt cilvēkus. Tas nav izdevies un tagad valstij priekšā ir daudz grūtāks uzdevums – meklēt ceļus, lai aicinātu šos cilvēkus mājas, norāda Saukāns un piebilst, ka pēdējo divu gadu laikā būvniecība Latvijā ir piedzīvojusi straujāko kritumu starp visām tautsaimniecības nozarēm. Ļoti daudzi būvobjekti ir vai nu pavisam apturēti, vai arī uz kādu laiku iesaldēti. Bankrotējuši ir vairāki simti būvniecības uzņēmumu, tajā skaitā arī virkne TOP 10 kompāniju.

Līdz ar šīm dramatiskajām izmaiņām darbu ir zaudējuši tūkstošiem cilvēku – sākot no vienkāršiem palīgstrādniekiem un beidzot arī ar profesionāliem savas nozares meistariem un profesionāļiem. Strauji kritušās arī speciālistu un strādnieku algas, jo daudzi uzņēmumi par savu vienīgo uzdevumu ir izvirzījuši «noturēšanos virs ūdens», nevis apgrozījuma un peļņas palielināšanu.

«Tomēr absolūti lielākajai daļai no atlaistajiem darbiniekiem ir jāuztur ģimene un bērni, kā arī jāmaksā kredīti bankām vai citām finanšu iestādēm. Saprotot, ka situācija nekļūst labāka, tūkstošiem cilvēku ir devušies darba meklējumos uz ārvalstīm, kur tie var saņemt lielākas algas un sociālās garantijas nekā Latvijā. Turklāt pirmie diemžēl prom devušies speciālisti, kuri kā augsta līmeņa profesionāļi tiek novērtēti visā Eiropas Savienībā,» uzvēra Saukāns.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbus veic «Nacionālā Būvkompāniju apvienība», ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji – SIA «Re&Re», AS «RBSSKALS» un SIA «Skonto Būve». Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008. gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu. Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbiem ikviens