Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pabeigta Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra rekonstrukcija

Piedaloties Rīgas domes (RD), būvfirmas «Re & Re» un arhitektu biroja «Graf X» vadībai, pie Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra ēkas svinīgi tika atklāta piemiņas plāksne par teātrī paveiktajiem remontdarbiem, tā simboliski noslēdzot trīs gadus ilgušo ēku kompleksa rekonstrukcijas posmu, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja RD Īpašuma departamenta Sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Liene Pētersone. 

Jau ziņots, ka rekonstrukcijas darbi teātrī tika sākti 2008.gada 2.oktobrī, bet 2007.gada aprīlī RD izsludināja konkursu par rekonstrukcijas un restaurācijas darbu tehniskā projekta izstrādi, konkursā par labāko atzīstot «Graf X» piedāvājumu. 2008.gada aprīlī tehniskais projekts bija gatavs, un pēc mēneša tika izsludināts konkurss par būvdarbu veikšanu. Starp visiem iesniegtajiem piedāvājumiem par saimnieciski izdevīgo tika atzīts būvniecības uzņēmuma «Re & Re» piedāvājums. Teātra ēku komplekss ekspluatācijā tika nodots 2010.gada jūlijā. Teātra ēku kompleksa pilna rekonstrukcijā Rīgas dome ieguldījusi 15,6 miljonu latu. 

Ēkas pārbūves un pārplānošanas darbu laikā tika veikta sarežģīta ēkas demontāža, saglabājot vēsturisko ēkas ārējo fasādi, kā arī vēsturiski nozīmīgo ēkas otro stāvu, kura telpas tika atjaunotas to sākotnējā veidolā. 

Tāpat tika modernizēta M.Čehova Rīgas krievu teātra skatuves konstrukcija. Lai panāktu pilnu skatuves funkcionalitāti, «Re & Re» paaugstināja skatuves griestu augstumu un izstrādāja risinājumus skatuves galeriju stiprinājumam. Tādējādi skatītājiem tiks nodrošināts plašs skats uz skatuvi neatkarīgi no tā, kurā rindā skatītāji sēdēs. 

Rekonstrukcijas darbu gaitā teātra ēkā tika atklātas daudzas vēstures liecības. Veicot Kaļķu ielas ārējās fasādes restaurāciju, virs otrā stāva logiem ieliektajā gliemežvāka formas centrā tika atklāti dekori, kuri attēlo bišu stropus ar lidojošām bitēm, tie ir veidoti par godu bijušajai krievu tirgotāju biedrībai «Strops». Uz ēkas fasādes Kaļķu un Kalēju ielās stūrī atklāts un atjaunots vēsturiskais uzraksts «III Rīgas Kredītaizdevumu sabiedrība», kas apliecina vēsturiskos faktus, ka ēkā noteiktā laika posmā atradusies kredītiestāde. 

Otrā stāva «Stropa» zāles vienā galā pie sienas ir izvietots lielizmēra spogulis, kas atrodas ēkā kopš tās celtniecības brīža. Savukārt otrā zāles galā uz sienas atrodami paraksti un sveicieni no māksliniekiem, kuri ir viesojušies ar viesizrādēm teātrī. Visi paraksti ir oriģināli, kas fotografēti ar speciālu ierīci un pārnesti uz šo sienu no iepriekšējām teātra kafejnīcas telpām. Zāles griestu silu ailas pārsegumu balsta konsole, kuras noslēgumā ir divgalvains ērglis. Uz konsoļu garenajām taisnstūra plaknēm grūtāk pieejamām vietām - nišas iekšpusē un arkas iekšējā daļā - atjaunoti sākotnējie reljefa ģipša uzraksti «Maize un sāls» un «Laipni lūdzam». Šajā pašā stāvā ir atjaunota arī bibliotēkas telpa. 

Rīgas mērs Nils Ušakovs atklāšanā novērtējis teātra atjaunošanas nozīmīgumu ne tikai pilsētvides sakārtošanā, bet arī Rīgas kultūras dzīvē. Viņš uzsvēra, ka pašvaldībai jārūpējas un jānodrošina kvalitatīva kultūras dzīve pilsētā, tāpēc tuvāko gadu laikā RD ieplānojusi atjaunot virkni nozīmīgu kultūras objektu visā pilsētā - rekonstruēt un restaurēt VEF kultūras pili, Ziemeļblāzmas kultūras pils kompleksu, papildus veidojot arī jaunus kultūras centrus - nākamgad plānots sākt Latgales multifunkcionālā kultūras un mākslas centra būvniecību. 

Līdz ar plāksnes atklāšanu, RD sadarbībā ar «Re & Re» rīdziniekiem un pilsētas viesiem dāvina arī izstādi «M.Čehova Rīgas krievu teātris. Par sapņiem, kas piepildās», kur fotogrāfijās iemūžināti interesantākie rekonstrukcijas un restaurācijas darbu mirkļi, kā arī pārmaiņas, ko remonts ienesis teātra ēkā. Izstāde Līvu laukumā būs apskatāma divus mēnešus. 

Savukārt šā gada 21.augustā pilsētas svētku ietvaros RD rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvās iespēju apskatīt M.Čehova Rīgas krievu teātri, kura oficiālā atklāšana paredzēta šā gada 24.septembrī. Šajā dienā teātris apmeklētājiem būs atvērts no plkst.12 līdz plkst.17. Pirmo stundu teātrī viesosies arī RD un «Re & Re» vadība. 

Jau ziņots, ka šodien Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) kopā ar būvfirmas «Re & Re» ģenerāldirektoru Didzi Putniņu un arhitektu biroja «Graf X» vadību atklāja piemiņas plāksni pie Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra, tā simboliski noslēdzot trīs gadus ilgušo teātra ēku kompleksa rekonstrukcijas posmu. 

Kā aģentūru LETA informēja pašvaldībā, plāksne, informējot par teātra rekonstrukcijas veicējiem, tika piestiprināta pie ēkas fasādes Vāgnera ielas pusē. 

Kā ziņots, pirms mēneša valsts komisija rekonstruēto teātri pieņēma ekspluatācijā. 

Rīgas Krievu teātris jauno sezonu sāks 2.oktobrī, bet rekonstruētās teātra ēkas oficiālā atklāšana ir plānota 24.septembrī. 

Jau ziņots, ka teātra ēka bija pēdējais līdz šim vēl neatjaunotais nams Līvu laukumā.