Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksprezidente atbalsta prezidenta pilnvaru paplašināšanu

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga atbalsta prezidenta pilnvaru paplašināšanu.

Eksprezidente intervijā žurnālam «Ir» paudusi, ka Satversmē ir minimālākā vara, ko parlamentārā republikā prezidentam var iedot. Tādēļ to varētu paplašināt, piemēram, valsts pirmajai personai piešķirot tiesības ieteikt Saeimai augstākās amatpersonas - valsts kontrolieri, tiesībsargu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju un citus.

«Lai izvairītos no tā cirka, kas mums bieži notiek. Protams, Saeima pēc tam izdara pēdējo izvēli,» piebildusi eksprezidente.

Pēc viņas domām, Latvijas pamatlikumā vajadzētu ierakstīt arī punktu, ka nevar atlaist prezidentu bez impīčmenta procedūras un tiesiskas viņa darbības izvērtēšanas. «Mums ir ļoti neadekvāta Satversme šajā aspektā,» norāda Vīķe-Freiberga.

Savukārt tautas vēlēts prezidents, viņasprāt, nav «reāls variants tuvākajā nākotnē». «Parlamentārieši nepavisam negribēs atsacīties no savām privilēģijām,» atzinusi Vīķe-Freiberga.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Valdis Zatlers apsver iespēju jaunajai Saeimai rosināt izmaiņas Satversmē, lai paplašinātu prezidenta pilnvaras. Viņš aicinājis diskutēt arī par tautas vēlētu prezidentu.