Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Birkavs: Zatlers kā politiķis ir ļoti izaudzis

Lai arī Valsts prezidents Valdis Zatlers saņēmis ļoti daudz kritikas, kopš stāšanās amatā viņš kā politiķis ir krietni izaudzis, un daudzas lietas ir izdarītas labi.

To intervijā aģentūrai BNS atzina ekspremjers Valdis Birkavs, vienlaikus gan atturoties prognozēt, vai Zatleru varētu ievēlēt uz otru termiņu.

«Nevaru pateikt, nezinu politiskās tirgošanās rezultātu.. Tā nelaime ir tā, ka diemžēl Zatlera likteni izšķirs nevis viņa politiskās kvalitātes, bet gan aritmētika un politiskais tirgus,» klāstīja ekspremjers.

«Zatlera kungs saņem ļoti daudz kritikas, bet es domāju, ka viņš kopš stāšanās amatā ir krietni izaudzis kā politiķis. Daudzas lietas varēja izdarīt labāk, bet daudzas arī ir izdarītas labi. Man šķiet, ka viņš ir ļoti atvērts cilvēks,» vēl piebilda bijušais valdības vadītājs. Turklāt ierasti pirmais termiņš valsts pirmajai personai ir grūts, bet «otrajā prezidenti mēdz atplaukt».

Kā veiksmīgu Birkavs novērtēja Zatlera kā tautas prezidenta pozicionēšanos, gan atzīstot, ka vērtēt, vai tas arī izdevies, viņam esot grūti. «Es nezinu, kā tauta viņu vērtē.. Esmu daudz kritisku piezīmju, bet arī daudz pozitīva par viņu dzirdējis. No tā, ko es redzu - fragmentāri, reizi pa reizei -, es jau teicu, viņš ir atvērts, arī viņa izteicieni par to liecina,» pastāstīja ekspremjers.

Uz jautājumu, vai, viņaprāt, Zatleram būtu izredzes palikt amatā, ja gaidāmo viņa pārvēlēšanu jau uzticētu tautai, Birkavs norādīja uz pasaules pieredzi - parasti pie varas esošie prezidenti, mainot konstitūciju, tiek ievēlēti atkārtoti. «Parasti, bet ne vienmēr. Tā ka Zatlera kungam arī būtu lielas iespējas,» sacīja ilggadējais politiķis.

Vienlaikus gan viņš arī uzsvēra, ka Latvijas apstākļos ir ļoti svarīgi, lai prezidentam būtu maksimāli augsta autoritāte, ko sabiedrības acīs būtu jāpalīdz celt, nevis jācenšas deldēt arī valdībai.

«Izņemot gadījumus, kad valdībai ir vajadzīga palīdzība, lai pieņemtu valstij absolūti nepieciešamus, bet nepopulārus lēmumus,» paskaidroja Birkavs. Piemēram, viņam sēžot valdības vadītāja krēslā, bijusi ne gluži vienošanās, taču izpratne par to, kuros brīžos toreizējam prezidentam Guntim Ulmanim jāiesaistās, lai atbalstītu valdību. «Ne par katru sīkumu, bet par lielām un principiālām lietām», kāds bijis valodu likums, armijas izvešana, ceļš uz Eiropas Savienību.

«Katrā ziņā valdības un prezidenta sadarbība iet citu ceļu nekā partiju sadarbība. Prezidentam ir jānes Latvijas valsts un nācijas visaugstākās vērtības, valdībai nav viņš jātraucē, un viņam nav jātraucē valdība. Prezidents ir vajadzīgs, lai valstij izšķirošos brīžos palīdzētu pieņemt valdībai pareizo lēmumu,» uzsvēra Birkavs.

Viņaprāt, vislabāk to varētu izvērtēt tiešajās prezidenta vēlēšanās, taču tad līdzsvaroti jāmaina konstitūcija, mainot arī prezidenta funkcijas, nevis vienkārši valsts pirmās personas ievēlēšanu uzticot tautai.