Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā neapžilbt pie auto stūres

Pēkšņa apžilbšana ir nopietns satiksmes drošības drauds gan gaišā dienas laikā, gan naktī. Autovadītāju reakcija šādās situācijās, protams, ir atkarīga no katra individuāli, tomēr liela nozīme ir arī autovadītāja dzimumam un vecumam*.

Laba redzamība nereti ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē ceļu satiksmes drošību. Pētīju liecina, ka autovadītāji, kas ir visjūtīgākie pret saules gaismu un kas visbiežāk apžilbst no pretim braucošu automobiļu gaismās, ir vīrieši vecāki par 45 gadiem un sievietes vecākas par 35 gadiem*. Jo vecāks ir autovadītājs, jo jūtīgāka ir viņa redze un līdz ar to – lielāka iespēja izraisīt satiksmes negadījumu apžilbšanas dēļ.

Saules stari neveicina drošu braukšanu, it sevišķi rīta un vakara stundās, kad saule ir tikai nedaudz virs horizonta. Turklāt tas, ka tieši šajās diennakts stundās parasti ir arī lielākie sastrēgumi, vēl vairāk palielina satiksmes negadījumu rašanās iespēju. «Spilgti saules stari var pilnībā padarīt neredzamu kādu gājēju vai citu automašīnu,» brīdina «Renault» Braukšanas skolas direktors. Spilgti saules stari var būtiski ietekmēt arī luksoforu gaismu redzamību, turklāt ne tikai tad, ja tie spīd jums tieši pretī, bet arī gadījos, kad tie spīd no aizmugures.

Vadot automašīnu ļoti saulainā dienā, vajadzētu ievērot papildus piesardzību, braukt nedaudz lēnāk un pēc iespējas vienmērīgāk. «Strauju bremzēšanu var nepamanīt vai pamanīt novēloti automašīna, kas atrodas aiz jums, un tas, savukārt, palielina sadursmes iespēju. Īpaši bīstami tas ir uz lielceļiem,» brīdina «Renault» Braukšanas skolas treneri.

Ļoti bīstama ir arī pretī braucošu automašīnu spilgtās gaismas diennakts tumšajā laikā, kas var apžilbināt vadītāju. Īslaicīgs spilgtas gaismas zibsnis tieši autovadītāja acu līmenī var pat izraisīt mirklīgu redzes zudumu. Braucot ārpus apdzīvotām vietām, autovadītājiem vajadzētu vienmēr atcerēties izslēgt tālās gaismas, tiklīdz redz tuvojamies citu automašīnu. Aizmugurējie miglas lukturi, kas ir sevišķi traucējoši automašīnām, kas brauc tieši aiz jums, var tikt izmantoti tikai tad, ja redzamība ir mazāka par 50 metriem. Citos gadījumos tiem jābūt izslēgtiem.

*avots: Satiksmes Drošības administrācija