Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas iedzīvotāju nākotne - kartona zārki?

Ja valsts turpinās iesākto politiku, kāda tika piekopta 2010. gadā attiecībā uz apbedīšanas pakalpojumiem valstī, varam nonākt pie situācija, ka daudzi Latvijas iedzīvotāju liktenis būs – kartona zārki, kuros visā pasaulē apglabā bezpajumtniekus un trūcīgos, uzskata rituālo pakalpojumu biroja RANTAN valdes loceklis Konstantīns Žiharevs.

Viņš norāda, ka 2010. gada laikā apbedīšanas pakalpojumu sfērā ir notikušas ievērojamas pārmaiņas, kas negatīvi ietekmējušas Latvijas iedzīvotāju jau tā nestabilo finansiālo un sociālo stāvokli. Valsts politika un pilsētas pašvaldība ir veikusi grozījumus, lai palielinātu nodokļu iekasēšanu, ieviesusi jaunas nodevas un noteikumus, kas reglamentē apbedīšanas kārtību. Apbedīšanas pakalpojumiem PVN likme no pieciem procentiem palielināta līdz 21 procentam Agrāk apbedīšana atvērta tipa kapsētās bija bezmaksas. Tagad par atsevišķi iedalītas vietas ierādīšanu jāmaksā 50 lati, bet par ģimenes kapa vietu ar trīs vietām – 300 lati.

Pats neiedomājamākais ir Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta lēmums, kurš nostiprina viņu monopolu - apbedīšanas vietu sagatavošanu un kapu rakšanu par fiksētu summu – 70.59 latiem. Tādā veidā, pēc visu iepriekš minēto nodevu nomaksāšanas, no 300 latu vienreizējā apbedīšanas pabalsta nepietiek pat zārkam, uzskata Žiharevs.

Jaunieviestās politikas sekas ietekmēs ne tikai iedzīvotāju sociālo stāvokli, bet arī pašu valsti: daudzas kompānijas, kuras piedāvā rituālos pakalpojumus, «noies ēnā», lai nemaksātu nodokļus. Tā rezultātā, negodīga konkurence noved pie pakalpojumu kvalitātes pazemināšanās - pakalpojuma, par kura lietotāju beigās kļūst katrs Zemes iedzīvotājs, norāda Žiharevs.

«Katru dienu mēs sastopamies ar situāciju, kad cilvēki atrodas uz izmisuma robežas, jo nevar apmaksāt savu tuvinieku bēres,» stāsta Žiharevs. «Esmu atkārtoti vērsies pie dažādām valsts iestādēm un sociālajām struktūrām ar situācijas analīzi un lūgumiem pārskatīt netiesiskus un diskriminējošus lēmumus. Dažas iegūtās atbildes izraisa tikai skumju smīnu. Tuvākajā laikā daudzu Latvijas iedzīvotāju liktenis – tie ir kartona zārki, kuros visā pasaulē apglabā bezpajumtniekus un trūcīgos,» tā Žiharevs.