Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Parex bankas» zaudējumi pirmajā pusgadā - Ls 61,7 miljoni

AS «Parex banka», kas augusta sākumā tika sadalīta divos uzņēmumos, zaudējumi pirmajā pusgadā bijuši 61,7 miljoni latu, bet kopējie grupas zaudējumi bija 73 miljoni latu, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja bankas Komunikāciju un mārketinga direkcijas vadītāja Marita Ozoliņa-Tumanovska.

Pērn šajā periodā banka strādāja ar 44,52 miljonu latu zaudējumiem, bet grupa - ar 53,97 miljonu latu zaudējumiem.

Savukārt pirms uzkrājumiem, nolietojuma un nodokļiem zaudējumi bija attiecīgi 21,3 un 22,6 miljoni latu. Finanšu rezultātus joprojām būtiski ietekmē bankas un grupas izveidotie papildus uzkrājumi aktīvu vērtības samazinājumam attiecīgi 47,8 miljonu latu un 54,2 miljonu latu apmērā, skaidro bankas pārstāve.

Bankas un grupas kredītportfelis šā gada 30.jūnijā bija attiecīgi 1,38 un 1,57 miljardi latu, kopējie aktīvi - 2,28 un 2,44 miljardi latu. Kapitāla un rezervju apjoms 2010.gada pirmā pusgada beigās bija attiecīgi 125,4 un 100 miljoni latu.

Bankas nozīmīgākais akcionārs Latvijas valsts sniedza «Parex bankai» palīdzību un nodrošināja papildus nepieciešamo kapitāla apjomu - 2010.gada 23.februārī Ministru Kabinets atbalstīja bankas pamatkapitāla palielināšanu par 31,5 miljoniem latu. Kapitāla palielinājums tika veikts 26.februārī, kapitalizējot bankā jau noguldīto Valsts kases depozītu daļu attiecīgajā apmērā.

Pārskata periodā, salīdzot ar attiecīgu laika periodu 2009.gadā, «Parex bankai» par 20% jeb 5,6 miljoniem latu ir izdevies samazināt administratīvos izdevumus, piemēram, sakaru izdevumi ir sarukuši par 0,5 miljoniem latu, personāla izdevumi - par 4,6 miljoniem latu. Daļa izdevumu samazināta, nododot darbus ārpakalpojumu sniedzējiem. Piemēram, bankas filiāļu apsaimniekošanas izdevumi tā rezultātā tiks samazināti par 80%, bet izdevumi kancelejas un saimniecības preču iegādei - par 22%.

Ozoliņa-Tumanovska uzsver, ka šā gada pirmais pusgads «Parex bankai» iezīmējās ar jauniem izaicinājumiem - starptautiskā finanšu konsultanta «Nomura International plc» izstrādāto bankas restrukturizācijas procesa sākšanu un mērķtiecīgu šī plāna īstenošanu.

Pirmajā pusgadā «Parex banka» saņēma Starptautiskā Valūtas fonda un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) atļauju palielināt kredītlimitus bankas lielākajiem lojālajiem klientiem (uzņēmumiem). Tāpat banka noslēgusi līgumu ar Eiropas Investīciju banku par kredītresursu piešķiršanu 100 miljonu eiro (70,3 miljonu latu) apmērā mazo un vidējo uzņēmumu kreditēšanai, kā arī noslēgusi tirdzniecības finansēšanas līgumu ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB).

5.maijā «Parex banka» noslēdza līgumu ar Latvijas Banku, kas paredzēja aizņemto līdzekļu 117,6 miljonu latu apmērā pirmstermiņa atmaksu. Lēmums tika pieņemts, ņemot vērā pastāvīgi pieaugošo noguldījumu apjomu «Parex bankā», stabilitāti latu naudas tirgū, kā arī to, ka bankas likviditātes rādītāji būtiski pārsniedz minimālo nepieciešamo robežu

Pārskata periodā «Parex bankas» likviditāte uzlabojās un šā gada 30 jūnijā tās likviditātes rādītājs jau pārsniedza 60%. Pirmā pusgada laikā turpinājās palielināties noguldījumu apjoms bankā, un apkopotie dati liecina, ka kopējais depozītu apjoms jūnija beigās pārsniedza 1 miljardu latu, neskaitot Valsts kases noguldījumus.

Kopš šā gada sākuma kopējais klientu noguldījumu apjoms «Parex bankā» un grupā ir pieaudzis par attiecīgi 188,5 un 211,5 miljoniem latu. Termiņnoguldījumu procentu maksājumos «Parex banka» atbilstoši noslēgtajiem līgumiem ir Valsts kasei kopš 2008.gada decembra samaksājusi vairāk nekā 59 miljonus latu.

Savukārt 12.februārī «Parex banka» veica kārtējo maksājumu sindicēto kredītu aizdevējiem, saskaņā ar līgumu pārskaitot 310 miljonus eiro (217,8 miljonus latu). Ņemot vērā uzlabojušos bankas likviditāti, tā spēja pati nodrošināt lielāko daļu maksājuma summas - 165 miljonu eiro (116 miljonu latu) apmērā, savukārt atlikušo summu 145 miljonu eiro (102 miljonu latu) apmērā bankai kā termiņdepozītu piešķīra Valsts kase.

15.februārī tika noslēgts bankas parāda vērtspapīru emisijas pirmais laidiens 17,7 miljonu eiro (12,4 miljonu latu) apjomā, kā arī tika noslēgti noguldījumu līgumi uz diviem gadiem 130 miljonu eiro (91,36 miljonu latu) apjomā. Minētie pasākumi veikti ierobežojumiem pakļauto noguldījumu restrukturizācijas ietvaros, tādējādi vēl vairāk samazinot ierobežojumiem pakļauto noguldījumu atlikumu.

Jau vēstīts, ka 2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt finanšu grūtībās nonākušo «Parex banku» un par diviem latiem no tās lielākajiem akcionāriem un vadītājiem Valērija Kargina un Viktora Krasovicka iegādājās bankas kontrolpaketi.

Savukārt šā gada 1.augustā notikušās «Parex bankas» restrukturizācijas rezultātā tika izveidoti divi uzņēmumi - uz jaundibināto AS «Citadele banka» tika pārnesta lielākā daļa līdzšinējās «Parex bankas» aktīvu, bet neprofila aktīvi tika atstāti «Parex bankā» jeb risinājumu bankā.

«Parex bankas» glābšanā valsts kopš 2008.gada nogales kopumā ir ieguldījusi aptuveni 800 miljonus latu. «Parex bankas» valdes priekšsēdētājs Kriss Gviljams intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» atzina, ka «Parex bankai» valsts ieguldījumi ir jāatgūst līdz 2017.gadam, tomēr tas ir maksimālais termiņš.