Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Katru dienu tiek uzņemtas 200 fotogrāfijas ar bērnu seksuālu izmantošanu

Katru dienu tiek uzņemts ap 200 jaunu fotogrāfiju, kas ataino bērnu seksuālu izmantošanu, atsaucoties uz Eiropas Komisijas (EK) apkopotajiem datiem, pirmdien notikušajā preses konferencē par dzimumnoziegumu upuru sociālās rehabilitācijas attīstību Latvijā pastāstīja drošāka interneta centra «Net-Safe Latvia» vadītāja Maija Katkovska.

No EK iegūtie dati arī liecina, ka 10% līdz 20% bērnu Eiropā pārcieš kādu no seksuālās vardarbības formām. 83% gadījumos seksuālo noziegumu upuri ir meitenes. Savukārt bērnu seksuālu izmantošanu saturošas interneta lapas tiek uzturētas vairāk nekā 60 dažādās pasaules valstīs, pastāstīja Katkovska.

Savukārt Kanādas pētnieki, balstoties uz elektroniski saņemtiem ziņojumiem par nelegālu interneta saturu, ir izanalizējuši mājaslapas, kurās ir pieejami bērnu seksuālas izmantošanas materiāli. Tādējādi iegūta statistika par šādu seksuālo noziegumu upuru vecumu.

Minētā kanādiešu pētījuma rezultāti parāda, ka 57,4% gadījumu upuri šiem seksuālajiem noziegumiem ir bijuši bērni līdz astoņu gadu vecumam. 24,7% gadījumu upuri bijuši astoņus līdz 11 gadus veci, 13,3% gadījumu - 11 līdz 14 gadus veci, bet 4,3% gadījumu - 14 līdz 16 gadus veci. Tikai 0,3% šo upuru bijuši vecumā no 16 līdz 18 gadiem.

LETA jau ziņoja arī par «Net-Safe Latvia» jūnijā veikto pētījumu, kas liecina, ka 19% Latvijas jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem ir saņēmuši seksuāla rakstura piedāvājumus no pieaugušajiem internetā. Šādus piedāvājumus ir saņēmuši arī 10% no respondentiem vecumā līdz 13 gadiem. 71% bērnu vecumā līdz 13 gadiem un 43% jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem par radušos situāciju ir informējuši savus vecākus vai citus ģimenes locekļus.

Savukārt 38% vecāku atzīst, ka nav darījuši neko situācijas risināšanai pēc tam, kad bērns viņiem pastāstījis par interneta vidē piedzīvotajām nepatīkamajām situācijām, tostarp par pedofilu aktivitātēm. 47% aptaujāto vecāku pēc tam aprunājušies ar bērnu, lūdzot arī turpmāk ziņot par līdzīgiem gadījumiem, bet 10% vecāku pēc šādas informācijas saņemšanas vērsušies policijā, liecina «Net-Safe Latvia» jūnijā veiktā pētījuma rezultāti.

Latvijas Interneta asociācijas drošāka interneta centra koordinētajā elektronisko ziņojumu līnijā, kur sabiedrībai ir iespējams ziņot par nelegālu interneta saturu, tostarp par interneta vietnēm, kas satur bērnu seksuālas izmantošanas materiālus, kopš 2007.gada ir saņemti 864 ziņojumi par dažādiem pārkāpumiem internetā. No tiem 139 ziņojumi bijuši par bērnu seksuālu izmantošanu saturošām tīmekļa vietnēm vai gadījumiem, kad bērnam seksuāla rakstura piedāvājumus ir izteicis pieaugušais, proti, par pedofilu aktivitātēm. Deviņas tīmekļa vietnes ar bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem tika uzturētas Latvijā un patlaban tās jau ir slēgtas, pastāstīja «Net-Safe Latvia» vadītāja Katkovska.

Speciālisti atzīmē, ka efektīva cīņa pret bērnu seksuālas izmantošanas noziegumiem ietver gan darbības, lai tiktu noķerts un attiecīgi sodīts nozieguma izdarītājs, gan arī darbu ar noziedznieku, lai pēc soda izciešanas viņš nepastrādātu jaunus noziegumus.

Ļoti svarīgi ir arī identificēt cietušo bērnu, lai tam varētu sniegt atbilstošu un kvalitatīvu palīdzību. Vienlaikus nepieciešams veikt visas iespējamās darbības, lai internetā nenokļūtu materiāli, kas ataino seksuālus noziegumus pret bērniem, kā arī lai šāda veida materiāli, kas internetā jau ir izvietoti, tiktu no tā izņemti, bet lapas ar šo saturu - slēgtas.

Tāpat būtiska ir sabiedrības iesaistīšanās ziņošanas procesā. Par šī faktora nozīmīgumu liecina, piemēram, fakts, ka, pamatojoties uz ziņām, kas no cilvēkiem saņemtas drošāka interneta centra koordinētajā elektronisko ziņojumu līnijā, Valsts policija kopš 2007.gada ir sākusi jau 17 kriminālprocesus.