Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Blērs memuāros par princesi Diānu: viņai patika manipulēt ar cilvēkiem

Savos memuāros, kas Lielbritānijas veikalos nonāca 1.septembrī, bijušais Lielbritānijas premjers Tonijs Blērs raksta, ka princesei Diānai un viņa pēctecim Gordonam Braunam paticis manipulēt ar cilvēkiem. Turklāt no aktīvās politikas aizgājušais Blērs raksta, ka arī pats veicis šādas manipulācijas, vēstī ārvalstu mediji.

Kad Diāna gāja bojā, Blērs uzskatīja par savu pienākumu «aizstāvēt monarhiju no sevis pašas». «Tautas princese» bija visai apburoša, gudra un uzvedās vienkārši. Taču viņa bija arī stūrgalvīga un viņai bija nosliece uz pārlieku emocionalitāti,» saka Blērs.

Viņš atceras kā ticies ar princesi 1997.gada jūlijā, mēnesi pirms viņas nāves. Viņam nepatika, ka Diāna satiekas ar Dodiju Al-Faijedu, kaut arī viņš nespēja formulēt, kas tieši viņam nepatīk abu attiecībās. Diāna bija sašutusi par šādu iejaukšanos viņas privātajā dzīvē, atzīmē Lielbritānijas ekspremjers.

«Mēs ar Diānu abi, katrs pa savam, manipulējām ar cilvēkiem,» sacīja Blērs, ar to domājot prasmi saprast cilvēku jūtas un instinktīvi to izmantot.

1997.gada 31.augustā divos naktī Blēru pamodināja policists, kurš pavēstīja, ka Diāna guvusi smagus ievainojumus. Blērs uzreiz saprata, ka viņa diez vai izdzīvos un ap pulksten 4 viņam paziņoja par princeses nāvi. Nevēloties izlikties skarbs, viņš tomēr vispirms aizdomājās par to, kā tikt galā ar situāciju un kādā formā pavērst pārdzīvojumus, kuri drīz vien pāršalca britu sabiedrību.

Turklāt karaliskā ģimene visai gausi reaģēja uz princeses nāvi. Un tas jau bija bīstami monarhijai. Blērs juta, ka nevarēja karalienei tieši paziņot par situācijas bīstamību, tādēļ izlēma runāt ar princi Čārlzu, kurš uztvēra Blēra teikto un sacīja, ka nodos to karalienei: viņai jānāk klajā ar paziņojumu. Karaliene piekrita.

Vēlāk Blērs pavadīja daudz laika ar karalieni un secināja, ka viņai bija grūti atzīt tautas iesakņojušos viedokli, ka viņa darot to, ko viņai saka premjers. Tad Blērs vēl slikti pazina Elizabeti II, un viņi jutās neērti viens otra sabiedrībā. «Es uztraucos, ka viņa uzskatīs mani par nekaunīgu - viņa bija nedaudz iedomīga,» atceras Blērs, tomēr karaliene atzina, ka viņa tiešām dzīves laikā guvusi dažas mācības.

Visai nikns Blērs bija arī uz savu pēcteci Gordonu Braunu. Viņš, pēc Blēra domām, arī manipulēja ar cilvēkiem, un zaudēja vēlēšanās, kurās varēja uzvarēt. Taču viņš pārkāpa Jauno leiboristu principus. Kamēr Blērs bija premjers, Brauns viņu šantažēja.