Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Latio»: sērijveida dzīvokļu cenas pieaug lēni, toties stabili

Augustā saglabājās dzīvokļu cenu pieaugums, Rīgas sērijveida dzīvokļu vidējai cenai sasniedzot 582 eiro kvadrātmetrā. Kopš cenu kāpuma atsākšanās katru mēnesi ir vērojama neliela, bet stabila izaugsme un gada laikā tipveida dzīvokļu vidējā cena ir palielinājusies par 18,8%, liecina [s:34846].

Salīdzinājumā ar jūliju sērijveida dzīvokļu vidējā cena pieaugusi par 0,5% jeb trijiem eiro – no 579 līdz 582 eiro kvadrātmetrā. Tāds pats cenas pieaugums tika fiksēts jūlijā, savukārt jūnijā sērijveida dzīvokļu kvadrātmetra vidējā cena bija palielinājusies par vienu eiro.

«Dzīvokļu cenas pieaugums ir šķietami neliels un neierasts, ja salīdzinām ar situāciju pirms četriem un pieciem gadiem, tomēr jāatceras, ka tik strauju kāpumu un tādus cenas augstumus, kā tolaik, mēs nekustamā īpašuma tirgū tuvākajā laikā vairs nepiedzīvosim. 10% cenas pieaugumu mēnesī agrāk uztvēra kā normālu, patlaban tas uzskatāms par ievērojamu gada griezumā. Tāpēc arī nelielu – 0,5% vai 1% – dzīvokļu cenas kāpumu mēnesī jāvērtē pozitīvi, tas nozīmē, ka tirgus vairs nekrīt un aktivitāte pamazām atjaunojas. Pēdējā gada laikā sērijveida dzīvokļu vidējās cenas katru mēnesi mainījušās tikai uz augšu, krituma vairs nav,» skaidro «Latio» tirgus analītiķis Māris Grīnbergs.

Gada laikā tipveida dzīvokļu vidējā cena ir pieaugusi par 18,8% – 2009.gada augustā tā bija 490 eiro kvadrātmetrā. Pagājušā gada vasarā tika sasniegts sērijveida dzīvokļu cenu zemākais punkts, bet septembrī atsākās cenu kāpums, sasniedzot 500 eiro par kvadrātmetru. Salīdzinājumā ar sērijveida dzīvokļu vidējās cenas maksimumu 2007.gada aprīlī – 1720 eiro par kvadrātmetru – šā gada augustā cenas joprojām bija par 66% zemākas.

«Cenu pieaugums daļai mājokļu pārdevēju tomēr rada nepamatotas cerības un viņi, palielinot piedāvājuma cenas, sāk skriet vilcienam pa priekšu. Pēdējos mēnešos visos mājokļu segmentos vērojama starpības palielināšanās starp to cenu, ko par īpašumu vēlas saņemt pārdevējs, un cenu, kuru būtu gatavs maksāt pircējs. Lielākā daļa pircēju nevēlas akceptēt augstākas dzīvokļu cenas par šā gada pavasara mēnešos sasniegtajām, tādēļ piedāvājumi par cenām virs šī līmeņa parasti nemaz netiek apskatīti,» uzsver M.Grīnbergs.

Pieprasījums pēc sērijveida dzīvokļiem augustā saglabājās iepriekšējo mēnešu līmenī. Lielākā pircēju interese ir par labā stāvoklī esošiem dzīvokļiem, kuros uzreiz iespējams dzīvot, neveicot būtiskus mājokļa uzlabojumus. Savukārt tipveida dzīvokļu piedāvājums augustā turpināja palielināties. Daļa no piedāvātajiem mājokļiem to sliktā stāvokļa vai augstās cenas dēļ tomēr neatbilst pircēju pieprasījumam.

Augustā pieauga darījumi, kuros vienlaicīgi iesaistīti vairāk nekā divi īpašumu pārdevēji un pirceji. Šādos maiņas darījumos jeb darījumu «ķēdēs», kurās to dalībnieki, pērkot un pārdodot, maina mājokļus no lielākiem uz mazākiem un otrādi, nereti tiek atrisinātas atsevišķu īpašnieku apsaimniekošanas un komunālo māksājumu parādu problēmas.

«Šādi darījumi ir visai sarežģīti, jo ir jāsabalansē gan iesaistīto pušu vajadzības, gan īpašumu vērtība, gan arī iespējas nosegt izveidojušos maksājumu parādus. Nedaudz šī situācija atgādina pagājušā gadsimta 90.gadu pirmo pusi, kad arī viens no maiņas darījumu pieauguma iemesliem bija ekonomiskās situācijas izraisītie komunālo maksājumu parādi. Mājokļu piedāvājums gan patlaban ir pietiekami plašs, lai cilvēkiem, kam esošajā dzīvesvietā izveidojušies parādi un nav perspektīvu tos nākotnē nosegt, būtu iespējams atrast savai maksātspējai piemērotu mājokli, rodot risinājumu arī parādu nomaksai,» skaidro «Latio» Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja Vija Gailīte.

Augustā sērijveida dzīvokļu cenu izmaiņas galvaspilsētas mikrorajonos dažādu sēriju mājās bija atšķirīgas. Visos mikrorajonos līdzās sērijveida dzīvokļu cenu nemainīgumam vai kāpumam (videji par 1–4%) vairāku sēriju dzīvokļiem bija vērojams arī neliels (vidēji par 1–3%) cenas samazinājums.

Labā tehniskā stāvoklī esošu sērijveida dzīvokļu cenas tādos mikrorajonos kā Purvciems, Pļavnieki, Zolitūde, Imanta un Ziepniekkalns vienistabas dzīvokļiem augustā bija 22 000–32 000 eiro, divu istabu dzīvokļiem – 28 000–38 000 eiro, trīs istabu dzīvokļiem – 34 000–49 000 eiro, četru istabu dzīvokļiem – 41 000–55 000 eiro. No Rīgas centra attālākos mikrorajonos, piemēram, Vecmīlgrāvī un Bolderājā, dzīvokļu cenas ir vidēji par 20% zemākas.