Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No PVN celšanas zālēm cietīs iedzīvotāji

Latvijas lielākie zāļu ražotāji AS «Grindeks» un AS «Olainfarm» uzskata, ka iespējamā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pacelšana medikamentiem līdz 21% visvairāk ietekmētu iedzīvotāju veselību, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja uzņēmumu pārstāvji.

«Nekādu lielo iespaidu uz «Olainfarm» kā uzņēmumu šāds lēmums neatstātu, vēl vairāk tikai samazinātos cilvēku pirktspēja. Vispār sekas uz iedzīvotāju veselību, kas jau tā nav īpaši labā līmenī, varētu būt diezgan negatīvas. Uzņēmums tik vien kā saņemtu mazākas PVN pārmaksas,» skaidro «Olainfarm» valdes loceklis Salvis Lapiņš.

Lapiņš arī norāda, ka uzņēmums PVN likmes pacelšanas gadījumā, visticamāk, vairāk koncentrētos uz medikamentu eksportu.

Arī «Grindeks» pārstāvji norāda, ka PVN likmes palielināšana padarītu zāles nepieejamākas pacientiem.

««Sarkanās līnijas» veselības aprūpes pieejamībā jau sen ir pārkāptas, un par to liecina Latvijas iedzīvotāju veselības un veselības aprūpes rādītāju straujā pasliktināšanās, ierindojot Latviju pēdējās vietās ES. Ieguvums no šī soļa būs tikai šķietams, jo seku novēršana valstij izmaksās daudz vairāk,» uzskata «Grindeks» Latvijas Tirdzniecības nodaļas vadītājs Egils Jurševics.

Tāpat Jurševics norāda, ka, ja PVN likme tomēr tiktu celta, tad to nevajadzētu paaugstināt recepšu zālēm, lai mazāk skartu slimnīcas, kurām starpība būtu jāsedz no budžeta. «Arī kompensējamo zāļu saraksta medikamenti tad netiktu skarti,» piebilst «Grindeks» pārstāvis.
Jau ziņots, ka Veselības ministrija (VM) neatbalsta PVN likmes celšanu zālēm, ja netiks ieviesti kādi kompensējošie pasākumi, 31.augustā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputātus informēja VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš. Tāpat Muciņš norādīja, ka ministrija atbalsta pasākumus, kuri ir vērsti uz alkohola un tabakas pieejamības ierobežošanu, tai skaitā akcīzes celšanu, jo cena bremzē pieejamību, it īpaši jauniešu vidū.