Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sabiedrība arvien kritiskāk raugās uz parādniekiem

Sabiedrība vairs nav gatava just līdzi un žēlot cilvēkus, kuri nemeklē risinājumus savu parādsaistību kārtošanai, un attieksmes maiņa pret parādniekiem saistīta ne tikai ar ekonomiskās situācijas stabilizēšanos, bet arī atziņu, ka parādnieku vietā nāksies norēķināties pārējiem sabiedrības locekļiem, uzskata kredītmenedžmenta kompānijas «Paus konsults» valdes priekšsēdētājs Mārcis Katajs.

Parādu piedziņas kompānija veikusi aptauju, kurā noskaidrots, ka 93% aptaujāto kategoriski nevēlas parādnieku vietā maksāt par komunālajiem pakalpojumiem un nama apsaimniekošanu, bet 48% aptaujāto ir nobažījušies, ka nemaksātāju dēļ viņiem var pieaugt kredītprocenti un pakalpojumu tarifi.

Kataja skatījumā, šie dati uzskatāmi parāda, ka princips, ka nemaksātāju vietā ir jāmaksā pārējiem sabiedrības locekļiem, komunālo maksājumu parādu gadījumā cilvēkiem ir labāk saprotams nekā banku parādu gadījumā.

Aptaujas dati arī rādot, ka visneiecietīgākā attieksme pret cilvēkiem, kuri nemeklē risinājumus parādsaistību kārtošanai, ir tieši tiem, kuri paši izjutuši maksājumu grūtības.

Maksājumu grūtības vai parādi bijuši 61% aptaujāto, un lielākā daļa no tiem uzskata, ka parādu ignorēšana un nemaksāšana nav atbalstāma. Divas trešdaļas no maksājumu grūtības izbaudījušajiem uzskata, ka ikvienam jāuzņemas atbildība par savām saistībām un jāmeklē risinājumi parādu nomaksai, slēdzot restrukturizācijas līgumus vai vienošanās grafikus par dalītu parāda atmaksu. Tieši šī sabiedrības daļa viskritiskāk vērtē nemaksātājus un lieliski saprot, ka risinājumu var atrast, apgalvo Katajs.

«Cilvēkiem, kuri ir izjutušu maksājumu grūtības un kuri mēģina rast risinājumus parādu samaksai, samazinot ikdienas tēriņus un atsakoties no iepriekš ierastām lietām, ir grūti samierināties, ka ir arī tādi sabiedrības locekļi, kuri savus parādus vēlas uzvelt uz citu pleciem, saglabājot iepriekšējo dzīves komfortu. Atziņa, ka parādi ir visiem un tādēļ tos var arī nemaksāt, vairs nav tik populāra. Tā vietā augstāk tiek vērtēta spēja rast risinājumus pakāpeniskai un kaut vai daļējai parādu nomaksai,» secinājis parādu piedziņas kompānijas vadītājs.

«Paus Konsults» pieredze darbā ar parādniekiem liecina, ka cilvēki aktīvāk sākuši meklēt risinājumus parādu nomaksai. Pēdējo mēnešu laikā pie parādu piedzinējiem vērsušies vairāk nekā simts parādnieki, lūdzot izstrādāt parādu maksājumu grafikus un sākot pakāpenisku parādu atmaksu, lai gan iepriekš bija ziņojuši, ka nav nekādu iespēju saistību kārtošanai.

Kā biznesa portālam «Nozare.lv» stāstīja Katajs, vienmēr ir bijuši cilvēki, kas pēc kāda laika saprot situāciju un tomēr izvēlas savas saistības nokārtot, taču laikā, kad tapa Maksātnespējas likuma grozījumi, izplatīta kļuvusi tendence, ka cilvēki nevēlējās maksāt, jo domājuši, ka notiks parādu «atlaišana», taču tagad cilvēki arvien biežāk izrāda vēlmi nokārtot saistības, par kurām pat vairs netiek veikta aktīva parāda piedziņa.

Kataja skatījumā, arī pēc jaunā Maksātnespējas likuma stāšanās spēkā 1.novembrī privātpersonu bankrota vilnis nesekos, jo likumā bankrota procedūra esot vairāk paredzēta «lielajiem» parādniekiem, kuriem ir hipotekārās saistības, bet parādu piedzinēju redzes lokā vairāk nonākot nenodrošinātie kredīti, kur summas nav tik lielas.

«Paus Konsults» iedzīvotāju aptauju par attieksmi pret parādiem un parādniekiem veica šā gada jūlijā un augustā, nejaušās izlases kārtībā aptaujājot 1272 respondentus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.

SIA «Paus Konsults» 2009.gadā ir apstrādājusi kavētos maksājumus par kopējo summu 68,7 miljoni latu un ir viena no lielākajām kredītmenedžmeta kompānijām Latvijā.

Tās sadarbības partneri ir lielākās Latvijas bankas, līzinga uzņēmumi un citi komersanti, kas sniedz pakalpojumus un preces uz pēcapmaksu.