Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bankām nedrīkst ļaut kļūt pārāk lielām

ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) vadītājs Bens Bernanke uzskata, ka finanšu krīze devusi mācību neļaut bankām kļūt pārāk lielām, lai tās nevarētu bankrotēt.

Uzsverot nepieciešamību bankām nodrošināt lielākas naudas rezerves un noteikt bargāku uzraudzību, Bernanke arī sacīja, ka ASV Centrālās bankas politika nav veicinājusi banku sabrukumu.

«Ja krīze mums ir sniegusi mācību, tad tā ir tāda, ka mums ir jāatrisina problēma ar bankām, kuras ir pārāk lielas, lai ļautu tām bankrotēt,» norādīja Bernanke.

ASV finanšu sistēmas tuvā sabrukumā galvenokārt tiek vainotas ļoti lielu banku finansiālās problēmas, kuras skārušas ne tikai Volstrītu, bet arī citus pasaules finanšu centrus.

ASV finanšu kompāniju «Bear Stearns», «Lehman Brothers» un «American International Group Inc.» (AIG) problēmas radīja bažas finanšu sistēmā, jo bankas pārtrauca kredītu izsniegšanu, paralizējot sistēmas darbību.

Taču Bernanke noraida apgalvojumus, ka FRS veicinājusi banku pārāk lielu risku uzņemšanos, aizdevumu izmaksas saglabājot pārmērīgi zemas.

Viņš arī noliedza iespēju, ka ASV Centrālā banka varēja īstenot pasākumus, lai apturētu mājokļu tirgus tā dēvētā burbuļa pārsprāgšanu, palielinot procentu likmes.

«Monetārā politika ir neefektīvs rīks. Paaugstinot procentu likmes, lai kontrolētu konkrētu aktīvu cenas, bez šaubām, tiktu ietekmēti citi aktīvi un ekonomikas sektori,» uzsvēra Bernanke.