Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

FM: Rīgas dome nepamatoti paaugstinājusi nodokļu slogu iedzīvotājiem

Finanšu ministrija (FM) ir saņēmusi vairākas sūdzības no Rīgas iedzīvotājiem, ka Rīgas domes (RD) izsūtītajos maksāšanas paziņojumos nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) ir rēķināts, piemērojot atšķirīgas nodokļa likmes. Lai arī FM jau vairakkārt sniegusi detalizētus skaidrojumus domes pārstāvjiem par NĪN piemērošanas un aprēķināšanas kārtību, pašvaldība nepamatoti ir paaugstinājusi saviem iedzīvotājiem nodokļu slogu, portālu «Apollo» informēja finanšu ministra Eināra Repšes runasvīrs Aleksis Jarockis. 

FM rīcībā esošā informācija liecina, ka pēc NĪN likuma izmaiņām Rīga ir vienīgā pašvaldība visā valstī, kas atteikusies ņemt vērā FM skaidrojumus par likuma piemērošanu, ka nekustamo īpašumu objektiem, kuros dzīvojamo telpu apliekamais objekts veidojas no dzīvokļa un koplietošanas telpām, tas ir, garāžām, bēniņiem, kāpņu telpām, pagrabtelpām un citiem mājas ekspluatācijas elementiem, kas atrodas tajā pašā mājā un ir funkcionāli nedalāmi saistīti ar attiecīgo dzīvokli, piemēro samazinātās likmes no 0,1 līdz 0,3%. Tā vietā RD saviem iedzīvotājiem piemēro paaugstināto nodokļa likmi 1,5% apmērā par koplietošanas telpām.

Neraugoties uz notikušajām konsultācijām, krīzes laikā RD nepamatoti ar paaugstinātu likmi apliek iedzīvotāju nekustamo īpašumu, tādējādi palielinot arī nodokļu slogu.

Tāpēc FM atkārtoti vērš uzmanību uz to, ka Saeimas pieņemtā likuma «Grozījumi likumā «Par nekustamā īpašuma nodokli»» anotācijā ir norādīts, ka likumprojektā ir «paredzēts pašreizējiem (2009. gadā) nodokļa objektiem – zemei un saimnieciskā darbībā izmantojamām ēkām, kā arī inženiertehniskajām būvēm – noteikt likmi 1,5 % no to kadastrālās vērtības.» Proti, paaugstināta nodokļa likme tiek piemērota tikai tām telpām, kurās tiek veikta saimnieciskā darbība (pakalpojums par atlīdzību). Savukārt dzīvojamām telpām, pat ja garāža ir iebūvēta mājā, tiek piemērotas samazinātas nodokļa likmes no 0,1 līdz 0,3% no kadastrālās vērtības.

No iepriekš minētā izriet, ka likumdevēja mērķis ar grozījumiem likumā bija paplašināt nekustamā īpašuma nodokļa objektu loku ar dzīvojamām telpām, paredzot tiem samazinātu nodokļa likmi. Tikai zemi un saimnieciskā darbībā izmantotajām ēkām tiek paredzēts piemērot nodokļa paaugstināto likmi.

RD nav veikusi izvērtējumu par iedzīvotāju nekustamo īpašumu objektiem, bet, pamatojoties vienīgi uz informāciju no Kadastra reģistra, ka kādai telpai norādīts – nedzīvojamā telpa, automātiski piemērojusi paaugstinātu NĪN likmi. Ir jānorāda, ka nedzīvojamā telpa – automātiski nenozīmē, ka tajā tiek veikta saimnieciskā darbība, jo tā varētu būt pagrabs vai garāža dzīvojamā ēkā.

Pašvaldībai savlaicīgi bija jāveic izvērtējums par iedzīvotāju nekustamā īpašuma objektiem, un tām palīgtelpām, kurās netiek veikta saimnieciskā darbība, bija jāpiemēro samazināta nodokļa likme.

FM vēlreiz vērš uzmanību, ka RD NĪN veiktie aprēķini par nedzīvojamajām telpām kā garāžas, pagrabs, kas uzskatāmas par palīgtelpām, neatbilst likuma būtībai.

FM aicina RD nekavējoties rīkoties un labot pieļautās kļūdas, kā arī aicinām Rīgas iedzīvotājus, kuriem tika nepareizi aprēķināts NĪN, vērsties domē ar lūgumu pārrēķināt atsūtītos rēķinus.

NĪN pilnībā administrē un iekasē pašvaldības. Ar NĪN apliek ķermeniskas lietas, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru, tās ārēji nebojājot, – zemi, ēkas, tai skaitā kadastra reģistrā reģistrētas, bet ekspluatācijā nenodotas ēkas, un inženierbūves.

Savukārt Rīgas dome aicina Finanšu ministriju novērst nepilnības nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanā.

RD norāda, ka nodokļa aprēķins tiek veikts saskaņā ar spēkā esošajām likuma normām. Diemžēl, tās piemērojot, Rīgas pašvaldība ir saskārusies ar būtiskām pretrunām.

Tas attiecas uz nodokļa maksātājiem, kuru īpašumā ir nedzīvojamās telpas, kas atrodas dzīvojamajās ēkās, piemēram, garāžu, autostāvvietu īpašniekiem. Minētās nedzīvojamās telpas reģistrētas atsevišķā zemesgrāmatu nodalījumā kā patstāvīgs īpašums un visbiežāk pieder domājamās daļās vairākiem kopīpašniekiem.

Likumā ir uzskaitīti  objekti, kas ar nodokli netiek aplikti, tostarp noteikts, ka ar nodokli neapliek dzīvojamo ēku palīgēkas un kooperatīvo sabiedrību garāžas. Tādejādi likumdevējs šobrīd ir noteicis atšķirīgu regulējumu garāžām, kas ir atsevišķi stāvošas un reģistrētas kā palīgēkas, un garāžām, kas atrodas dzīvojamajās mājās un kā atsevišķi īpašumi reģistrēti zemesgrāmatā.
Ņemot vērā, ka minētās nedzīvojamās telpas, kas atrodas dzīvojamajās mājās,  nav palīgēkas, tad tie, saskaņā ar likuma redakciju, ir nodokļa objekti, un tiem, saskaņā ar likumu jāpiemēro nodokļa likme 1,5 %.

Šobrīd nodokļu administrācija ir saskārusies ar nodokļu maksātāju neizpratni un protestiem par lielo nodokļa apmēru, kas, piemēram, dzīvojamajā mājā esošai autostāvvietai vidēji ir apmēram 100 lati. Līdz 1. septembrim par šiem jautājumiem ir saņemtas 118 nodokļu maksātāju sūdzības. Nodokļu maksātāji uzskata, ka šādiem īpašumiem – nedzīvojamajām telpām – garāžām, autostāvvietām, kas atrodas dzīvojamajās mājās, būtu piemērojama mājokļa likme 0,1-0,3%.

Izprotot šo problēmu, Rīgas pašvaldība tomēr ir konstatējusi, ka mājokļa likmes piemērošana šādiem īpašumiem ir pretrunā ar likumā ierakstītajām normām, kas nosaka, ka mājokļa likme piemērojama tikai telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana.

Turklāt, analizējot likumu kopumā, Rīgas pašvaldība secinājusi, ka likumā viens no būtiskākajiem ir nodokļa progresivitātes princips – par dzīvokļu īpašumu ar mazu kadastrālo vērtību ir jāmaksā mazāks nodoklis, bet par dzīvokļa īpašumu ar lielu kadastrālo vērtību un īpašumiem, kuru izmantošana nav dzīvošana, ir noteikts lielāks nodoklis.

Līdz ar to mājokļa likmes piemērošana autostāvvietām un garāžām, kas atrodas dzīvojamās mājās un kā atsevišķi īpašumi reģistrēti atsevišķos zemesgrāmatas nodalījumos, būtu pretrunā ne tikai tiesību normas rakstītajam tekstam, bet arī pretrunā likumā iestrādātajam progresivitātes principam.