Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Beļģijas ministre iesaka iedzīvotājiem gatavoties valsts sairšanai

Viena no Beļģijas vadošajām politiķēm svētdien brīdināja valsts iedzīvotājus «gatavoties Beļģijas sairšanai», flāmu un valoņu politiķiem jau mēnešiem ilgi nespējot vienoties par koalīcijas veidošanu.

Šādu brīdinājumu intervijā laikrakstam «La Derniere Heur» izteikusi franciski runājošo valoņu sociālistu politiķe Loreta Onkeliksa, kas tiek uzskatīta par potenciālu nākamo sociālistu vadītāju pašreizējā līdera Elio Di Rupo vietā.

«Cerēsim, ka līdz tam nenonāks, jo, ja mēs sadalīsimies, tad vislielāko cenu maksās vājākie,» brīdināja Onkeliksa. «No otras puses, mēs vairs nevaram ignorēt, ka liela daļa flāmu iedzīvotāju vēlas neatkarību».

«Tāpēc jā, mums ir jāgatavojas Beļģijas iziršanai. Lasot vēstules, kuras es saņemu, man jāsecina, ka daudzi cilvēki to uzskata par iespējamu soli. Mūsu politiķiem ir jābūt uz to gataviem,» norādīja Onkelinksa, kas pašreizējā pagaidu valdībā ieņem sociālo lietu ministres amatu.

Arī cits vadošs valoņu sociālistu politiķis Filips Moro šonedēļ izteicās, ka Beļģija ir uz separātisma organizēšanas robežas.

Di Rupo, kura vadītā sociālistu partija saņēma visvairāk balsu Valonijā, pašlaik vada valdības veidošanas sarunas, taču Beļģijas flāmu un valoņu partijas nespēj vienoties par valdības izveidošanu.

Septiņu partiju sarunas par valdības izveidošanu ilgst jau teju trīs mēnešus - kopš jūnija, kad Beļģijas parlamenta vēlēšanās Flandrijas daļā triumfēja flāmu nacionālisti - Jaunā flāmu alianse (N-VA).

Di Rupo piektdien atteicās turpināt sarunas ar flāmu nacionālistiem, norādot, ka N-VA noraidījusi pēdējo piedāvājumu, kas Flandrijai paredzēja ļoti plašu autonomiju.

Tomēr karalis Alberts II sestdienas vakarā tikās ar Valonijas un Flandrijas apgabalu parlamentu spīkeriem, aicinot abas puses atgriezties pie sarunām un mēģināt izveidot valdību.

Sarunās galvenie klupšanas akmeņi ir valsts flāmu daļā ietilpstošo Briseles valoņu priekšpilsētu nākotne, galvaspilsētas reģiona finansēšana un jaunais federālais finanšu likums.

Ja Di Rupo izdosies izveidot valdību, viņš būs pirmais Beļģijas valoņu tautības premjers pēc Paula vanden Buinantsa, Briseles kristīgā demokrāta, kurš vadīja valdību no 1978.gada oktobra līdz 1979.gada aprīlim.