Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaundžeikars, iespējams, ieteicis izdot uzturēšanās atļauju Krievijas multimiljonāram

Raidījums «Nekā personīga» atklājis, ka Saeimas deputāts Dzintars Jaundžeikars pirms vēlēšanām cenšas vēl paspēt izdarīt pakalpojumu ietekmīgam krievu uzņēmējam, kas izsludināts meklēšanā. Cerot aizlēpties aiz valsts noslēpuma plīvura, deputāts tam nekautrējas izmantot sava amata pilnvaras.

Pēkšņi pirms mēneša par Krievijas multimiljonāra Jurija Šeflera iespējām šeit dzīvot sācis rūpēties Saeimas Nacionālās Drošības komisijas priekšsēdētājs Dzintars Jaundžeikars. Tas noticis vienā no pēdējām augusta Nacionālās drošības komisijas sēdēm. Kā deputāts informējis komisijas pārstāvjus, pēc viņa rīcībā esošajām ziņām, Latvijā uz dzīvi grasoties apmesties Latvijas balzama īpašnieks Jurijs Šeflers un vajadzētu specdienestos noskaidrot, vai viņš to var darīt. Priekšsēdētājs Jaundžeikars sācis rakstīt iesniegumus Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, Ģenerālprokuratūrai un policijai. Iesniegumā deputāts aicina šīs iestādes izvērtēt, vai nevajag izsniegt uzturēšanās atļauju Jurijam Šefleram, jo viņš ir Krievijas vajāšanu nomocīts disidents un gatavs atvērt savu sirdi un maku investīcijām Latvijā. Uz nekā personīga jautājumiem Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs gan atbildēt nevēlas.

Šobrīd Šeflers Latvijā ieceļot nevar, jo kopš 2008.gada pēc Krievijas prasības atrodas meklējamo personu sarakstā. Šeflers tiesības uz Stolichnaya, Moskovskaya un citiem padomju degvīna brendiem ieguva 1998.gadā, Krievijas valstij par to samaksājot vien 300 000 dolāru. Pie varas tikko nākušais prezidents Vladimirs Putins šo darījumu atzina par nelikumīgu un pavēlēja ierēdņiem populārās degvīna markas atgūt. Taču tas izdevās tikai Krievijas teritorijā. Eiropā un ASV Šeflers paspēja patentēt savas tiesības uz šobrīd 2 miljardus dolāru vērtās markas Stolichnaya izplatīšanu, degvīna ražošanu pārcēla uz Rīgu, no Andra Šķēles koncerna AveLat nopērkot uzņēmumu Latvijas balzams.

No 2002.līdz 2004.gadam Šefleram bija uzturēšanās atļauja Latvijā, šeit viņš ir redzēts braukājam ar vienu no dažiem reģistrētajiem luksusauto – "Maybach". Par pasažieriem spēkratā bijuši arī viņa biznesa partneris Pjotrs Avens un viņa draugs Vasilijs Meļņiks.

Vēlāk Šeflera ceļi veda uz Lielbritāniju, kur viņš nopirka 15 miljonu mārciņu vērtu pili. Latvijā Šefleram pieder Latvijas Balzams,  savrupmāja jūras krastā blakus prezidenta rezidencei un debesskrāpja projekts "Z–Towers". Pēdējos gadus naudas trūkuma dēļ projekts bija apstājies, bet tagad blakus preses namam atkal kūsā dzīvība un darbojas pacēlājs.

Viens no Šeflera darbiniekiem ir ekspremjers Aigars Kalvītis, Latvijas balzama padomes priekšsēdētājs. Viņš par Šeflera plāniem pārcelties neko nezinot un neesot arī interesēties.

Kādēļ interesējies par uzturēšanās iespējām Šefleram, Jaundžeikars neatklāj. Vēstuli drošības iestēdēm esot sūtījis nevis viņš, bet visa komisija. Citi komisijas locekļi to noliedz. Šeflera jautājums komisijas sēdē vispār neesot skatīts, par to  Jaundžeikars runājis tikai pēc sēdes. „Nekā personīga” uzzināja, ka savā atbildē Jaundžeikaram Pilsonības un migrācijas pārvalde skaidro – uzturēšanās atļauju Latvijā Šefleram traucē atrašanās melnajā sarakstā.

Atļaut uzturēties Šefleram Latvijā varētu ne tikai migrācijas dienests, bet arī iekšlietu ministrs vienpersonīgi. Linda Mūrniece to darīt negrasās. Iespējams, interesi par uzturēšanās atļauju Šefleram radījušas izmaiņas imigrācijas likumā, kas viņam kā Latvijas uzņēmējam ļauj uz šādu atļauju pretendēt. Taču labi zinot, ka, iebraucot Latvijā, viņu var sagaidīt arests, viņš izmantojis savus sakarus vietējo politiķu aprindās, lai noskaidrotu situāciju.