Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aizdomas par invaliditātes kompensāciju kā bonusu atvaļinātiem karavīriem

Šogad ievērojami pieaudzis karavīru un virsnieku skaits, kuri atvaļinās no dienesta un saņem prāvas kompensācijas par dienesta laikā iegūto invaliditāti, svētdien vēstī telekompānijas LNT raidījums «Top 10».

Kā raidījumam apliecināja kāda atvaļināta militārpersona, invaliditātes grupas piešķiršana un līdz ar to prāvā kompensācija ir viegli pieejams sava veida bonus militārpersonām, atvaļinoties no dienesta. To atzīst arī kāda atvaļināta militārpersona, kura drošības dēļ palika anonīma.

Ja pērn katrs piecpadsmitais karavīrs vai virsnieks, kas atvaļinājās no Latvijas armijas, tika atzīts par invalīdu, tad šogad jau katrs astotais. Pie tam lielākoties invaliditātes grupu un līdz ar to piešķiramo kompensāciju, kas svārstās no 10 000 līdz 30 00 latu, ir saņēmuši štāba darbinieki.

Turklāt daļai ar grupu atvaļinātajiem pietiek tikai ar gadu, lai veselības stāvoklis strauji uzlabotos. Precīzas statistikas nav, bet valsts darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija atzīst, ka daļai pēc gada otrā invaliditātes grupa tiek nomainīta pret trešo.

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts atzīst, ka ar invaliditātes grupu atvaļināto skaits tiešām ir liels, taču norāda, ka pret profesionāliem karavīriem un virsniekiem esot izvirzītas ļoti augstas prasības un viņiem tiešām jāiztur lielas slodzes. «Jā, pēdējā karjeras posmā virsniekiem karjera beidzas štābā, bet mums darbojas rotācijas sistēma. Tas nozīmē, ka sākumā viņš ir bijis vienībā, varbūt pēc tam smagā misijā,» skaidro Sārts.

Lai karavīrs vai virsnieks tiktu atzīts par invalīdu, viņam jāsaņem veselības stāvokļa novērtējums no ģimenes ārsta. Tad Aizsardzības ministrijas ārstu komisija nosaka cēloņsakarību, ka tiešām gūtie veselības traucējumi ir saistīti ar dienesta pienākumu pildīšanu. Pēdējā institūcija, kas piešķir invaliditātes pakāpi, - Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija - lielākoties veic tikai papīru darbu.

Komisijas pārstāve Lidija Muceniece atzīst - ja diagnozē ierakstīts, ka militārpersonai ir izteiktas vai mērenas muguras pataloģijas, tad atkāpšanās ceļa nav un invaliditātes grupa ir jādod. Tieši problēmas ar muguru ir galvenais iemesls, kāpēc militārpersonas atvaļinās ar invaliditātes grupu. Mugurkaulu ķirurgs Kaspars Ruks norāda, ka šādas diagnozes varētu uzstādīt lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju.

«Ja skatāmies visus Latvijas iedzīvotājus, tad 70%-80% cilvēku ir saskārušies ar muguras sāpēm. Un ja viņiem kaut kas ir sāpējis, tad kaut kāda pataloģija tur ir. Lielākajai daļa no šiem cilvēkiem - 80% - ir šie mēreni traucējumi, pārējiem izteikti,» sacīja Ruks.

Tas vedina domāt, ka patiesībā šī invaliditātes grupas piešķiršana un līdz ar to prāvā kompensācija ir viegli pieejams sava veida bonus militārpersonām.

«Man tas tika piedāvāts, man teica: «Vai tu gribi dabūt labu naudu un tev vairs nebūs jādomā kā izdzīvot?», jo invaliditāti var nokārtot ļoti ātrā laikā,» saka kāda atvaļināta militārpersona, kura militārpersonu grupas izteiktajam piedāvājumam nepiekrita. «Man tas lika aizdomāties. Naktī pagulēju, bet tad sapratu, kā es sadzīvošu ar to, ka samērā vesels cilvēks nozog valstij naudu.»

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) jūlija vidū uzsāka kriminālprocesu pret četrām personām, tostarp vienu Nacionālo bruņoto spēku darbinieku, kurš par invaliditātes piešķiršanu nokārtošanu no personām pieprasīja līdz pat 3500 latu lielus starpniecības naudu. Kā norāda KNAB preses sekretārs Andris Vitenburgs, izmeklētāji patlaban pārbauda vairāk nekā desmit epizodes, taču izmeklēta tiek iesaistīto amatpersonu noziedzīgā rīcība, nevis piešķirto invaliditātes grupu likumība.

Ar invaliditātes grupu pēdējo gadu laikā atvaļinājušies arī virkne sabiedrībā pazīstami augstākā ranga virsnieki. Invaliditātes grupa piešķirta pat bruņoto spēku kultūras dzīves organizētājiem. Šo cilvēku atzīšana par invalīdiem daudzus viņu kolēģus apstulbināja.

Jau pērn publiski presē izskanēja ģenerāļa Jura Vectirāna vārds, kurš vēl paspēja atvaļināties, pirms kompensāciju lielums netika samazināts gandrīz uz pusi. Viņš neatklāj, kura invaliditātes grupa viņam piešķirta, taču tā pārbaudēs pēc gada neesot noņemta.

Vectirānu žurnālistu interese par viņa veselību aizvaino. Viņš norāda, ka pēc viņa vārda publiskas izskanēšanas ārstu komisija viņa veselības stāvokli pārbaudījusi vēl vairākas reizes, taču nekāda krāpšanās neesot atklāta. Tas, ka viņš esot stalts, nenozīmējot, ka viņam kaut kas nesāp. Tomēr viņš uzskata zem sava goda par to runāt.

Aizsardzības ministrija, kas šogad atvaļinātajiem armijas invalīdiem izmaksājusi kompensācijās 380 000 latu, ir ieviesusi vairākas izmaiņas savā iekšējā pārbaužu sistēmā, lai gūtu pārliecību, ka invaliditāte tiešām iegūta saistībā ar dienesta pienākumu pildīšanu, nevis ikdienišķām vecuma kaitēm. Turpmāk jebkādu veselības traucējumu parādīšanās un to attīstība būs jāreģistrē ikgadējās veselības pārbaudēs, nevis tikai atvaļinoties. Ja veselības problēmas tiks slēptas, vēlāk uz kompensāciju pretendēt nevarēs.

Radikālākas izmaiņas, piemēram, nosakot, ka invaliditātes kompensācijas pienākas tikai misijās dienošajiem vai mācībās cietušajiem, nav plānots ieviest.

Sārts atzīst, ka patlaban veiktās pārmaiņas invaliditātes grupu noteikšanā un kompensāciju piešķiršanā rezultātus dos ilgstošākā laikā periodā.