Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Latio»: Rīgā sāk samazināties neiznomāto biroju telpu īpatsvars

Pēdējos mēnešos Rīgas biroju telpu tirgū ir iezīmējusies pozitīva tendence - neiznomāto platību īpatsvars pakāpeniski sāk samazināties. Rudenī pieprasījumam pēc biroju telpām vajadzētu nedaudz palielināties, uzskata nekustamo īpašumu kompānijas «Latio» Komercīpašumu tirdzniecības daļas vadītājs Jānis Šīns. 

Viņš skaidro, ka salīdzinājumā ar gada sākumu nomnieki ir kļuvuši aktīvāki un, izmantojot situāciju, kad piedāvājums ir plašs, bet nomas maksa - zema, izvēlas savām vajadzībām piemērotākās biroja telpas. 

Gada sākumā brīvo biroju platību īpatsvars Rīgā bija 30%-40%. Jaunajās biroju ēkās, kuru aizpildījums atkarībā no dažādiem ēku raksturojošiem un piedāvājumu veidojošiem faktoriem, piemēram, atrašanās vietas, telpu plānojuma, nomas maksas politikas, ir atšķirīgs, neiznomātās platības svārstījās no 20% līdz pat 80%. 

Jaunuzbūvētas biroju ēkas tirgū neienāk, tādēļ brīvo platību kopējais apjoms jaunajās ēkās pakāpeniski sarūk, lai gan atšķirība to aizpildījumā saglabājas. Daļai jauno ēku šogad izdevies gandrīz pilnībā iznomāt telpas, taču ir arī tādas, kurām nomnieku piesaistē nav bijis nekāda progresa, skaidro Šīns. Ar «Latio» starpniecību telpas jaunajās biroju ēkās šogad sākuši nomāt gan tādi uzņēmumi, kas nolēmuši savas struktūras izvietot vienuviet, aizejot no iepriekš nomātām telpām dažādās Rīgas vietās, gan tādi, kam svarīgi ir bijuši labāki nomas nosacījumi, gan arī ārvalstu kompānijas, kas sākušas darbību Latvijā. 

«Jauno telpu piedāvājumu nav palielinājušas arī bankas, kuru meitasuzņēmumi ir pārņēmuši vai pārņem iepriekš finansētos projektus. Banku rīcībā galvenokārt nonāk nepabeigtas ēkas, kurās nepieciešami papildu ieguldījumi, lai telpas varētu piedāvāt tirgū. Tā kā biroju nomas maksas līmenis ir zems, bankas pagaidām nav ieinteresētas šajās ēkās ieguldīt vēl līdzekļus un palielināt piedāvājumu,» uzskata Šīns. 

Rīgas biroju nomas maksa joprojām ir savā zemākajā punktā, tomēr salīdzinājumā ar pagājušo gadu tā ir stabilizējusies un vairs nesamazinās, sacīja Šīns. Kopš augstākā punkta 2007.gadā biroju nomas maksas kritums bija sasniedzis 50%-70%. Vasaras mēnešos vidējā nomas maksa, par kuru notika darījumi ar A klases biroju telpām, bija septiņi līdz astoņi eiro (4,9-5,6 lati) par kvadrātmetru mēnesī, savukārt B klases birojiem - pieci līdz septiņi eiro (3,5-4,9 lati) par kvadrātmetru mēnesī. 

«Zemā nomas maksa ir arī viens no galvenajiem iemesliem nomnieku aktivitātei, kas šovasar salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu vasaras mēnešiem biroju segmentā bija negaidīti liela. Intereses un pieprasījuma palielināšanos var saistīt gan ar vairākām pozitīvām iezīmēm ekonomiskās situācijas attīstībā, gan ar telpu nomas maksas stabilitāti – uzņēmumi apzinās, ka nomas maksa, visticamāk, vairs nesamazināsies, tādēļ steidz izmantot situāciju, kad iespējams atrast telpas ar ļoti labiem nomas nosacījumiem,» sacīja Šīns. 

Rudenī pieprasījumam pēc birojiem vajadzētu nedaudz palielināties, tomēr, tā kā telpu piedāvājums ir plašs, bet ekonomisko procesu uzlabošanās - trausla, nevar prognozēt būtisku nomas maksas līmeņa paaugstināšanos. Lai gan brīvo platību īpatsvars samazinās, paredzams, ka gada beigās tas veidos ap 30% no kopējās biroju platības, prognozē Šīns.