Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Straujāks algu kāpums Latvijas uzņēmumos gaidāms 2012.gadā

Straujāks atalgojuma kāpums Latvijas uzņēmumos gaidāms 2012.gadā, liecina personāla atlases kompānijas SIA «Fontes grupa» pētījums.

Šogad mēneša pamatalga darbiniekiem ir samazinājusies vidēji par 1,1% un gada kopējā alga ir samazinājusies vidēji par 1,4%. Neliels atalgojuma pieaugums tiek gaidīts nākamgad, bet straujāks pieaugums varētu būt 2012.gadā.

«Fontes» ikgadējā vispārējā atalgojuma pētījuma rezultāti liecina, ka Latvijas uzņēmumu vadītāji 2011.gadā prognozē nelielu atalgojuma pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu - vidēji 1,7% mēneša pamatalgai un 2,1% gada kopējai algai. Runājot par nākotni, vadītāji uzskata, ka kopējais atalgojums sāks pieaugt straujāk jau ar 2012.gadu - vidēji par 4%.

«Daļa uzņēmumu vadītāju arī nākamgad paredz atalgojuma iesaldēšanu, taču šogad ir būtiski samazinājusies to organizāciju proporcija, kas prognozē atalgojuma turpmāku samazināšanos. Šobrīd organizāciju vadītāji neprognozē straujas izmaiņas atalgojumā, tomēr paredz pakāpenisku atalgojuma palielināšanos. Salīdzinot ar 2009.gadu, ir pieaudzis to vadītāju skaits, kuri uzskata, ka atalgojuma izmaiņu rezultātā uzlabosies darba devēja tēls un uzņēmuma rentabilitāte,» norāda «Fontes grupas» vecākā konsultante Inese Kamarūte.

Lielākajā daļā organizāciju izmaiņas atalgojumā tiek veiktas, izvērtējot darbinieku sniegumu. 53% organizāciju tiek vērtēts darbinieku sniegums, kompetences un mērķu sasniegšana, bet 30% organizāciju kompetences netiek vērtētas, taču tiek vērtēts darbinieku sniegums un mērķu sasniegšana. Faktori, kas vismazāk ietekmē atalgojuma izmaiņas, līdzīgi kā iepriekšējā gadā, ir arodbiedrību spiediens, cenu tuvināšanās Eiropas Savienības līmenim un darbinieku emigrācijas risks.

Iepriekšējo 12 mēnešu laikā 56% organizāciju tikusi mainīta mēneša pamatalga, daļā organizāciju veiktas izmaiņas prēmiju shēmās (35%), labumu un atvieglojumu politikā (57%), kā arī izmaiņas pamatalgas un mainīgās atalgojuma daļas proporcijā (23%).

Šogad, līdzīgi kā pērn, ir vērojams arī algu pieaugums atsevišķās pozīcijās un darbinieku grupās, taču tas lielākoties ir balstīts uz vēlmi un nepieciešamību noturēt darbiniekus ar labāko sniegumu. Kamarūte apgalvo, ka labus darbiniekus nemaz neesot tik viegli atrast. «Par pozitīvām izmaiņām darba tirgū liecina tas, ka šogad lielākā daļā organizāciju nekā 2009.gadā ir palielināts darbinieku skaits, taču kopējās tendences vēl uzrāda negatīvu dinamiku, kaut gan ar ievērojami zemāku samazinājumu,» akcentē «Fontes» pārstāve.

Tāpat iepriekšējo 12 mēnešu laikā vairāk nekā pusē organizāciju (57%) darbinieku skaits ticis samazināts, taču šis samazinājums bijis mazāks nekā 2009.gadā. Tāpat, neskatoties uz lielo bezdarbu tirgū, vērojama asa konkurence par izciliem darbiniekiem.

«Fontes» 2009.gada pētījuma izlasi veido 241 uzņēmums, kuros kopā nodarbināti ap 50 000 cilvēku.

Atalgojuma pētījuma pamatā ir «Fontes» izstrādāta atalgojuma izpētes metode, kas balstīta uz visaptverošu organizāciju atalgojuma politikas analīzi un dažādu amatu atalgojuma salīdzināšanu amatu saimēs, kā arī saimju atsevišķos līmeņos, kas ir viena no starptautiski atzītām amatu klasificēšanas un salīdzināšanas metodēm.

«Fontes» ir dibināts 1996.gadā un ir viena no vadošajām konsultāciju kompānijām Latvijā, kas piedāvā risinājumus vispārējā vadībā.