Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Repše: konsolidācija nebūs mazāka par 350 miljoniem

 Lai gan iepriekš plānotie nākamā gada budžeta konsolidācijas apjomi ir samazinājušies, var prognozēt, ka veicamais mazinājums nebūs mazāks par 350 miljoniem latu, šodien Nacionālās trīspusējās padomes sēdē (NTSP) uzsvēra finanšu ministrs Einars Repše (JL).

«Neprognozēju, ka nepieciešamā konsolidācija varētu būt mazāka par 350 miljoniem latu, un šobrīd pastāv riski, ka šī summa būs vēl lielāka,» sacīja ministrs.

«Mēs būsim ļoti laimīgi, ja tiksim ar to cauri,» uzsvēra Repše, norādot, ka arī tad tiks nodrošināts budžets ar 6% deficītu, kas joprojām būs ļoti augsts rādītājs.

Vienlaikus gan Repše atgādināja, ka pērn budžeta konsolidācija bija jāveic par 500 miljoniem latu, bet šī gada pavasara prognozes liecināja, ka 2011.gada budžets būs jākonsolidē par 400 miljoniem latu, tāpēc jaunākās nepieciešamās konsolidācijas prognozes jau uzskatāmas par pozitīvākām.

Ministrs klātesošajiem arī uzsvēra, ka, neveicot izdevumu samazinājumus, ne arī pārskatot nodokļu politiku, budžeta deficītu samazināt nevarēs, tāpēc būs jāpārskata visi valsts tēriņi, piemēram, vai netiek subsidētas autopārvadājumu līnijas, kurās autobusi brauc tukši, jo pirms tiem cilvēkus jau ir paņēmuši privātie pārvadātāji, norādīja ministrs.

Kopumā divu stundu ilgā NTSP sēde šodien beidzās bez konkrētiem rezultātiem. Sociālajiem partneriem tika prezentēti ziņojumi par aktuālo makroekonomikas scenāriju, nodokļu politikas pamatnostādņu virzību un veikto valsts funkciju auditu, kas sēdes dalībniekiem lielāku skaidrību par nākamā gada valsts budžetu nesniedza.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers pēc sēdes atzina, ka skaitļi, kas patlaban no atbildīgo institūciju puses tiek sniegti, nedod priekšstatu, kā tiks konstruēts nākamā gada valsts budžets.

«Savukārt jautājumā par turpmāko nodokļu politiku mēs esam turpat, kur pavasarī, jo tā arī nav konkrētu skaitļu,» sacīja Krīgers.

Pēc viņa domām, «mēs esam ceļā uz griešanu, kas atkal tiks veikta pēdējā naktī».

LETA jau ziņoja, ka nākamā gada valsts budžeta konsolidācijas apjoms varētu būt 350-395 miljonu latu robežās, iepriekš norādījis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL).

Šādas aplēses izdarītas saskaņā šī gada 2. ceturkšņa budžeta izpildes rezultātiem, kas vēl var tikt precizēts, ņemot vērā 3.ceturkšņa izpildes datus.

Kā liecina Finanšu ministrijas aktuālais makroekonomikas attīstības scenārijs, kas saskaņots ar aizdevējiem, nākamgad nodokļu ieņēmumi tiek plānoti 3,436 miljardu latu apmērā. Šī ieņēmumu prognoze ir palielināta par 49,9 miljoniem latu. Lielāko pieaugumu jeb 48 miljonus latu prognozēs veido plānotie papildu ieņēmumi no pievienotās vērtības nodokļa.

Lai gan, pēc jaunākajiem datiem, nepieciešamais budžeta konsolidācijas apmērs ir samazināts, tas nav saskaņots ar aizdevējiem, un joprojām saskaņotais scenārijs paredz budžeta konsolidācijas apmēru 395-440 miljonu latu robežās.

Ministrija gan norāda, ka pastāv vērā ņemami riski, ka, situācijai mainoties, iespējamas novirzes no aktuālā konsolidācijas apmēra novērtējuma gan ieņēmumu, gan izdevumu kontekstā.