Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uz Valsts prezidenta amatu oficiāli izvirzīti divi kandidāti

Šodien līdz plkst.17 Saeimā Valsts prezidenta vēlēšanām bija pieteikti divi kandidāti - pašreizējais Valsts prezidents Valdis Zatlers un eksbaņķieris, Saeimas deputāts Andris Bērziņš (ZZS).

Zatleru izvirzījuši «Vienotības» frakcijas 33 deputāti un astoņu deputātu lielā opozīcijā esošā apvienības «Par labu Latviju» (PLL) frakcija.

Pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) kopīgās valdes un frakcijas sēdes pieci ZZS Saeimas frakcijas deputāti pirmdien paziņoja, ka Valsts prezidenta amatam izvirzīs eksbaņķieri Saeimas deputātu Andri Bērziņu (ZZS). Bērziņu nolēmuši virzīt Jānis Vucāns, Iveta Grigule, Aivars Dronka, Kārlis Seržants un Staņislavs Šķesters.

Pieteikums par Bērziņa izvirzīšanu Valsts prezidenta vēlēšanām tika iesniegts šodien plkst.12, jo Bērziņam bija nepieciešams laiks, lai sagatavotu deklarāciju par savu mantisko stāvokli atbilstoši Valsts prezidenta ievēlēšanas likumam.

Lai Valsts prezidents tiktu ievēlēts, nepieciešama 51 deputāta balss.

Plānots, ka Valsts prezidenta vēlēšanu pirmā kārta notiks 2.jūnijā.

Par izvirzītajiem kandidātiem būs jābalso vienlaikus aizklātā balsošanā ar vēlēšanu zīmēm.

Ja pirmajā vēlēšanu kārtā neviens nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, tad par visiem kandidātiem balsos otrreiz. Ja arī tad neviens netiks ievēlēts, vēlēšanas turpinās, izslēdzot ikvienā turpmākajā vēlēšanu kārtā to kandidātu, kas iepriekšējā kārtā ieguvis vismazāk balsu. Vēlēšanas turpinās, līdz viens no kandidātiem iegūst ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu.

Ja Valsts prezidenta vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, būs jārīko jaunas vēlēšanas. Kandidatūras jaunām vēlēšanām būs jāizvirza ne vēlāk kā piecas dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas.

Jaunām Valsts prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijam būs jāsasauc Saeimas sēde ne agrāk kā desmit dienas un ne vēlāk kā 15 dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas.

Ja arī jaunu vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, atkārtoti rīkos jaunas vēlēšanas.

Zatleram prezidenta pilnvaru termiņš beigsies 2011.gada 7.jūlijā.