Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Strautiņš: Latvijas ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī bija izcils

Rūpniecības, mazumtirdzniecības, transporta pakalpojumu, nodokļu ieņēmumu un jebkādi citi pašlaik pieejamie dati rada tādu ainu par Latvijas ekonomikā notiekošo, kas pat nerada vēlmi pēc pārmērīga optimisma. Mūsu ekonomikas sniegums otrajā ceturksnī ir bijis izcils, pārliecināts ir «DnB Nord bankas» ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Vienlaikus viņš uzsver, ka spēcīgajai izaugsmei Latvijā ir nepatīkams globālais konteksts. «Nav šaubu, ka pozitīvā inerce pašlaik ir pietiekami spēcīga, lai nodrošinātu spēcīgu izaugsmi arī trešajā ceturksnī, taču par gada beigām jau ir nelielas bažas,» saka Strautiņš.

Lai arī pašlaik vēl no eksportējošo nozaru pārstāvjiem neesot saņemti signāli par pasaules izaugsmes straujās vājināšanās ietekmi, taču šāds brīdis nenoliedzami var pienākt, pieļauj Strautiņš, sakot, ka notikumi finanšu tirgos rada iespaidu, ka ekonomikas lielvalstu līderi zaudē kontroli pār notikumu gaitu.

Komentējot jaunākos rūpniecības datus, Strautiņš saka, ka apstrādes rūpniecības izlaide šā gada jūnijā pārsniedza maija līmeni par 3,8%, līdz ar to jūnija sezonāli izlīdzinātais izlaides apjoms pārsniedzis jebkura pirmskrīzes gada vidējo rādītāju. Vien atsevišķos mēnešos 2006.-2008.gada apjomi bijuši lielāki, bet no vēsturiskā mēneša maksimuma - 2008.gada februāra - atpaliekam vēl par 3,2%.

«Apstrādes rūpniecībā ir notikusi gandrīz perfekta V veida izeja no krīzes, straujam kritumam ir sekojis gandrīz tikpat straujš kāpums. Straujais pieaugums jūnijā nav panākts, pateicoties asam pīķim kādā no tradicionāli svārstīgajām nozarēm, kā citu transportlīdzekļu ražošana, tā kā šis panākums šķiet pietiekami robusts,» saka eksperts.

Šie procesi kārtējo reizi apliecina, ka bažas par jaudas limitu izsmelšanu bijušas nedaudz pārspīlētas. Iemesls varētu būt tas, ka uzņēmēji, atbildot uz pētnieku jautājumiem, šo jēdzienu interpretē brīvi. Dažs ar to domā darba apjomu no vienas maiņas maksimālās slodzes, cits - no maksimāli paveicamā darba trīs vai pat četru slodžu režīmā.

Strautiņš pēc iepazīšanās ar uzņēmumos un nozarēs notiekošo secinājis, ka vēl ir ļoti lielas iespējas palielināt ražošanu uz darba organizācijas uzlabošanas rēķina. «Ja vien spēcīgs ārējais pieprasījums turpināsies, tad nav šaubu, ka šīs iespējas agri vai vēlu tiks izmantotas. Diemžēl nav šaubu, ka ārējā vide pasliktinās, taču ir pamats cerēt, ka tas tikai piebremzēs mūsu rūpniecības izaugsmi, nevis iegrūdīs to atkārtotā recesijā,» skaidro analītiķis, kura optimismam pamatu esot radījis krīzes laikā paveiktais milzu darbs ražošanas kvalitātes, apjoma un daudzveidības celšanā.

Datus par Latvijas iekšzemes kopprodukta pārmaiņām gada otrajā ceturksnī Centrālā statistikas pārvalde (CSP) paziņos 9.augustā.

Kā ziņots, šā gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 4,1%, biznesa portāls «Nozare.lv» uzzināja CSP.

Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē pieaugums bijis par 11,4%, apstrādes rūpniecībā - par 3,8% un elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 1,4%.

Savukārt, salīdzinot šā gada jūniju ar 2010.gada jūniju, rūpniecības produkcijas izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 15,2%. Tai skaitā ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 23,8%, apstrādes rūpniecībā - par 17,5% un elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 5,2%.

Šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar gada pirmo ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 5,3%. Tai skaitā ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 29%, apstrādes rūpniecībā - par 7,6%, bet samazinājums bija elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē - par 2,1%.

Šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 13%. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā - par 15,5%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 5,1% un elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē - par 6%.

Šā gada jūnijā rūpniecības produkcijas izlaide faktiskajās cenās bija 400,2 miljoni latu.