Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlera partija sola mazināt ekonomiskā cikla svārstības un virzīties uz bezdeficīta budžetu

Zatlera reformu partija (ZRP) savā programmā sola mazināt ekonomiskā cikla svārstības, veicināt līdzsvarotu izaugsmi un virzīties uz bezdeficīta budžetu.

Viens no programmas autoriem Roberts Ķīlis šodien preses konferencē uzsvēra, ka esot naivi visu laiku spiest uz iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu jebkuros apstākļos. Svarīgāk esot sakārtot reformas attiecīgā ekonomikas cikla posmā, līdzsvarojot ekonomikas attīstību.

«Tas nepieciešams, lai rīcībspēja saglabātos ilgākā laika periodā. Tāpēc vajag neapgrūtināt izaugsmi un netērēt pirmos augļus īstermiņa vajadzībām, kā arī vienādot spēles noteikumus. Nepieciešams izveidot ekonomikas struktūru, kas nodrošina sociālās sistēmas izmaiņas,» skaidroja Ķīlis.

Kā norādīja viens no programmas autoriem ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis, nepieciešams rūpīgi kontrolēt valsts parādu un nedrīkst aizrauties ar aizņēmumiem ekonomikas stimulēšanai, jo tad mūsu bērniem būs mazākas manevru iespējas krīzes situācijās.

Partijas līderis eksprezidents Valdis Zatlers norādīja, ka ZRP atbalsta eiro ieviešanu 2014.gadā, jo tas nepieciešams ekonomikas atveseļošanai, un tāpēc jāturpina patlaban veiksmīgi uzņemtais kurss šajā virzienā.

Programmas autori atzina, ka uzreiz visu solīt nevarot un ka tagad nevarot pateikt, kāda konsolidācija būs nepieciešama 2012.gada budžetā. «Patlaban ir pārāk daudz nezināmo, lai varētu kaut ko solīt. Ir bāzes lietas, kuras vēl nav zināmas un kurās var ļoti kļūdīties,» sacīja Ķīlis.

Ķīlis norādīja, ka ZRP izstrādājusi vidēja termiņa programmu līdz 2018.gadam, kurā paredzēts četras reformas veikt pirmajos trijos gados, bet pieci reformu virzieni paredzēti visam periodam.

Viens no tuvāko trīs gadu laikā plānotajiem reformu virzieniem ir tālāka valdības parāda pieauguma novēršana un fiskālās atbildības nodrošināšana un nostiprināšana likumdošanā.

Dombrovskis skaidroja, ka ir plānots samazināt budžeta deficītu zem 2,5% no IKP 2012.gadā, nepieļaujot valdības parāda attiecības pret IKP tālāku pieaugumu, un turpināt virzību uz budžetu bez strukturālā deficīta.

Paredzēts nostiprināt fiskālo disciplīnu likumdošanā, tostarp Satversmē, un nodibināt no politiķiem neatkarīgu fiskālo padomi fiskālās disciplīnas uzraudzībai. Tā atturētu politiķus no kārdinājuma uzreiz tērēt naudu, kad tā parādīsies, ne pašiem pareizākajiem mērķiem

«Galīgais vārds, protams, piederēs tautai un tās ievēlētajiem pārstāvjiem, tomēr šī padome politiķus zināmā mērā ierobežos,» norādīja ekonomists. Kā piemēru viņš minēja situāciju, kad vīrs, zinot, ka viesībās iedzers, iedod sievai automašīnas atslēgas, lai viņam nebūtu iespējams braukt iereibušam. Protams, ka viņš varot mēģināt šis atslēgas atgūt, bet tas būšot apgrūtinoši.

Sākot no 2013.gada, būtiskas budžeta sadaļas paredzēts veidot saskaņā ar «nulles budžeta» principiem, kur katrai pozīcijai pamatā ir aktuāls nepieciešamības pamatojums, nevis vēsturiskais faktors.

Citi ZRP iecerētie reformu virzieni ir izmaiņas nodokļu politikā un publiskajā iepirkumā, modernas industriālās un investīciju politikas īstenošana, panākot efektīvāku valsts īpašumā esošo resursu izmantošanu un investēšanu, augstākās izglītības un zinātnes reforma, sākot ar finansēšanas modeļa maiņu, bezdarba būtiska mazināšana un nodarbinātības palielināšana, valsts un pašvaldību uzņēmumu privatizācija, izņemot stratēģiski svarīgus aktīvus.

Tāpat kā reformas ZRP paredz individualizētu aktīvu pieeju veselības aprūpes un izglītības sistēmās, lai palielinātu motivāciju maksāt nodokļus, motivētu sekot līdzi veselības aprūpes izmaksām un rūpēties par savu bērnu izglītību, ES fondu efektīvāku izmantošanu, kā arī Kohēzijas maksājumu griestu atcelšanu un būtisku tiešo maksājumu pieaugumu ES Kopējās lauksaimniecības politikā.

ZRP tika dibināta 23.jūlijā un reģistrēta 2.augustā.