Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ilvess Latviju «izslēdz» no Eiropas: Igaunija ir vienīgā eiropeiskā Baltijas valsts

Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess no Eiropas «izslēdzis» Kaļiņingradu, tāpat arī Latviju un Lietuvu. Igaunija ir vienīgā Baltijas valsts, par kuru var teikt - tā iegājusi rietumu kultūras telpā.

Savu apgalvojumu Ilvess skaidro ar to, ka Igaunija ir vienīgā Baltijas valsts, kurā pie varas nebija postkomunisti, līdz ar to tā ir vienīgā bijušās padomju savienības valsts, par kuru var apgalvot - tā iegājusi rietumu kultūras telpā.

Šādu pārliecību Ilvess paudis intervijā Igaunijas medijam.

«Eiropa - tas nav ģeogrāfisks jēdziens,» - paziņoja Igaunijas prezidents. Tai pat laikā visas postkomunistiskās Austrumeiropas valstis apgalvo, ka tās vienmēr bijušas daļa no Eiropas. «Nebūt nē. Neviens nav visu laiku piederējis Eiropai,» sacīja prezidents.

«Skolā un universitātē es daudz lasīju. Galvenokārt tā bija rietumu kultūras literatūra: Platons, Aristotelis, grieķu drāma. No romiešu literatūras - Cicerons, Marks Aurēlijs, bet vēlāk arī Augustīns. Lielāko iespaidu uz mani atstāja britu, skotu un franču apgaismotāji,» skaidroja Ilvess.

Viņaprāt, lasīšana un pārlasīšana viņam ļāva saprast, kam pieder kura valsts un kāpēc Igaunija iekļāvās eiropeiskajā kultūrā. «Kēnigsberga [tagadējā Kaļiņingrada] bija Eiropas galvaspilsēta, kad tur dzīvoja Kants [filozofs Imanuels Kants],» sacīja Ilvess, norādot, ka tagad to nevar saukt par Eiropas daļu.

Salīdzinot savu valsti ar citām postkomunistiskām valstīm, Ilvess paziņoja: «Igaunijai klājās vislabāk, jo tā atjaunoja garīgo, juridisko un materiālo nepārtrauktību. Igaunija pēc neatkarības atgūšanas bijusi vienīgā, kas nedeva varu postkomunistiem,» Ilvesu citē «Interfax».

Kas attiecas uz ksenofobiju, prezidents uzskata, ka igauņi pret citām nācijām ir lojālāki, jo «viņus uztrauc tas, ko par viņiem domā». Viņš gan atminējās dažus ar ksenofobiju saistītus incidentus, tomēr norādīja, ka problēma nav globāla, kā tas ir citās valstīs. «Piemēram, Krievijā?» - vaicāja žurnālists. «Tai skaitā arī saprātīgās valstīs,» sacīja Ilvess.