Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuva: Golovatova lietā joprojām daudz neatbildētu jautājumu

Lietuvas valdība pēc ceturtdien notikušajām lietuviešu un austriešu ekspertu sarunām paziņojusi, ka Mihaila Golovatova lietā joprojām ir daudz neatbildētu jautājumu.

Kā ziņots, Austrija jūlijā atbrīvoja uz Eiropas aresta ordera pamata aizturēto Krievijas pilsoni Golovatovu, kuru Lietuva apsūdz par dalību 1991.gada 13.janvāra Viļņas slaktiņā. Vīnes rīcība izsauca ne tikai Lietuvas, bet arī abu pārējo Baltijas valstu sašutumu.

Austrija apgalvo, ka Golovatova atbrīvošanā lomu spēlējuši vienīgi juridiskie, nevis kādi politiskie apsvērumi un ka lēmumu pieņēmušas tikai par lietu atbildīgās zemākā ranga amatpersonas. Vīne noliedz, ka Golovatova lietā būtu iejaukusies valdība, kā arī jebkādu spiedienu no Krievijas puses.

Taču šie apgalvojumi tiek plaši apšaubīti, izskanot aizdomām, ka Austrija varētu būt padevusies Maskavas spiedienam.

Notikušais nopietni ietekmējis Viļņas un Vīnes attiecības. Vilšanos par Austrijas rīcību paudusi arī Eiropas Komisija (EK).

Austriešu un lietuviešu kopīgajai darba grupai ir jānoskaidro, kāpēc Austrijas prokuratūra deva rīkojumu Golovatovu atbrīvot, sarunā ar austriešu radiostaciju ORF norādīja Lietuvas ārlietu ministra vietniece Asta Skaisģirīte-Ļauskiene.

«Mēs zinām, ka Austrijā prokuratūra ir padota Tieslietu ministrijai, nevis ir pilnīgi neatkarīga,» piebilda ministra vietniece. «Kāpēc viņš pirms atbrīvošanas netika nogādāts tiesas priekšā? Šie jautājumi joprojām nav atbildēti.«

Skaisģirīte-Ļauskiene uzsvēra, ka iepriekš par kara noziegumiem aizturētā bijušā Bosnijas ģenerāļa Jovana Divjaka gadījumā Austrija rīkojusies pavisam citādi. Divjaks, tāpat kā Golovatovs, arī tika aizturēts Vīnes lidostā. Taču viņš netika atbrīvots mēnešiem ilgi, kamēr tiesa izvērtēja viņa lietu. Savukārt Golovatovs tika atbrīvots jau 22 stundas pēc aizturēšanas.

Ceturtdienas sarunas norisinājās aiz slēgtām durvīm, un tajās no vienas puses piedalījās Lietuvas Tieslietu ministrijas, prokuratūras un vēstniecības pārstāvji, bet no otras - Austrijas Tieslietu ministrijas amatpersonas.

Klāt bija arī Eiropas Padomes un EK novērotāji.

Austrijas Tieslietu ministrijas izplatītajā paziņojumā teikts, ka sarunu mērķis bijis apmainīties ar informāciju par «Golovatova lietas juridisko fonu un savstarpējās izpratnes vairošana».