Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Komisija neatbalsta atteikšanos no uzturēšanās atļauju izsniegšanas par ieguldījumiem nekustamajos īpašumos

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šonedēļ nevirzīja tālākai izskatīšanai nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK) sagatavotos grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredz izslēgt no Imigrācijas likuma normu, kas ļauj iegūt pastāvīgās uzturēšanās atļauju, pamatojoties uz ieguldījumiem nekustamajos īpašumos. 

Kā aģentūrai LETA pastāstīja komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V), deputāti par šo likumprojektu balsojuši divas reizes, un abos balsojumos pieci deputāti bijuši «par» un tikpat - «pret», līdz ar to grozījumi likumā tālāk virzīti netiek. 

Pret šīs likuma normas izslēgšanu balsojuši «Saskaņas centra» un «Par labu Latviju» frakciju pārstāvji. Zaļo un zemnieku savienības deputātu domas dalījušas - «par» balsojis Guntis Rozītis, bet «pret» - Kārlis Seržants. Pats Latkovskis balsojis «par», jo uzskata, ka šī norma kropļo nekustamā īpašuma tirgu. 

Kopš 2010.gada 1.jūlija ir stājusies spēkā kārtība, ka Latvijas pastāvīgās uzturēšanās atļaujas var iegūt trešo valstu pilsoņi, kuri Rīgā, Rīgas plānošanas reģionā vai republikas pilsētā iegādājušies vienu vai vairākus nekustamos īpašumus par 100 000 latu vai citur Latvijā par 50 000 latu. 

VL-TB/LNNK uzskata, ka gan pirms minēto grozījumu pieņemšanas, gan pēc tam iekšlietu un drošības iestāžu pārstāvji pauduši bažas, ka minēto kārtību izmantos NVS valstu specdienesti un kriminālie grupējumi, lai iegūtu uzturēšanās atļauju, kas dod iespēju brīvi ceļot arī visās Šengenas zonas valstīs. Turklāt, tā kā nav paredzēts skaidrs mehānisms uzrādīto darījumu pārbaudei, uzturēšanās atļauju iegūšanai var tikt izmantota apšaubāmas izcelsmes nauda vai arī darījumi var būt pilnībā fiktīvi. 

Kā atzīmē partija, vēl nesen toreizējā iekšlietu ministre Linda Mūrniece (V) atzinusi, ka darījumu raksturs ļauj uzskatīt, ka likuma izmaiņas nedod to ekonomisko labumu valstij, kādu solīja to virzītāji, jo bieži «darījumi» tiek slēgti ģimenes locekļu starpā un izmaiņas likumā vien atvieglojušas iespēju iegūt uzturēšanās atļauju tiem ārzemniekiem, kuri jau darbojas Latvijā, un viņu ģimenes locekļiem, nevis tiek piesaistīti jauni investori. 

Tāpat 2010.gada 1.jūlijā spēkā stājušies grozījumi, pēc VL-TB/LNNK domām, ir nepieņemami arī no ētiskās puses, jo to būtība ir Latvijas īpašumu mērķtiecīga izpārdošana ārzemniekiem, radot jaunu pārsvarā krieviski runājošas imigrācijas vilni. Grozījumi tika pamatoti ar saukli «sildīt Latvijas ekonomiku», taču faktiski balsta tikai vienu uzņēmēju kategoriju - nekustamo īpašumu spekulantus, uzskata partija. Latvijas iedzīvotāji, kuriem nekustamais īpašums nepieciešams dzīvošanai vai reālai uzņēmējdarbībai, savukārt esot spiesti pārmaksāt, jo ārzemju «investori» mākslīgi paaugstina nekustamo īpašumu cenas.