Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pēc plašajām demonstrācijām Izraēlas premjers sola pārmaiņas

Pēc sestdien aizvadītajiem plašajiem protestiem, kas pulcēja ap 250 000 cilvēku, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu svētdien solīja pārmaiņas.

Pirms valdības iknedēļas sēdes Netanjahu atzina, ka tiks ņemtas vērā protestētāju prasības pēc lētākiem mājokļiem, izglītības un veselības aprūpes.

«Mēs nevaram ignorēt sociālo protestu apmēru,» sacīja valdības vadītājs. «Mēs zinām, ka nepieciešamas pārmaiņas, un mēs tās arī ieviesīsim, pierādot, ka mēs reaģējam uz prasībām.»

«Mēs vēlamies nodibināt patiesu dialogu un uzklausīt ikvienu, kas var ko ierosināt, pat ja mēs nevarēsim izpildīt visas prasības,» solīja Izraēlas premjers.

Vienlaikus viņš paziņoja par īpašas komitejas izveidi, lai izvērtētu protestētāju prasības.

Tā ir jau otrā komiteja, ko Netanjahu izveidojis šādā nolūkā.

Jau ziņots, ap 250 000 izraēliešu sestdien vienojās vērienīgās demonstrācijās, protestējot pret dzīves dārdzību.

Sestdienas vakarā aizvadītās demonstrācijas bija Izraēlas valsts vēsturē plašākie protesti par sociālajiem jautājumiem.

«Tauta pieprasa sociālo taisnīgumu» un «tauta pret valdību,» skandēja demonstranti, vicinot gan Izraēlas, gan arī darba kustību simbolizējošus sarkanus karogus.

Demonstrācija Telavivā sākās pie protestētāju telšu pilsētiņas, un vēlāk mītiņa dalībnieki devās uz Aizsardzības ministriju un citām valdības ēkām.

Arī Jeruzalemē uz protestiem bija pulcējušies tūkstošiem cilvēku, kuri devās uz Netanjahu rezidenci.

Pēc policijas aplēsēm, Telavivā sestdien protestos piedalījās ap 200 000 cilvēku, Jeruzalemē mītiņi pulcēja aptuveni 30 000, bet vēl aptuveni 20 000 demonstrantu bija izgājuši citu Izraēlas pilsētu ielās.

Plašos protestus svētdien slavē Izraēlas plašsaziņas līdzekļi.

Jūlija vidū uzsāktā kustība pret augstajām mājokļu cenām pāraugusi pilna mēroga sociālos nemieros, un tagad tās aktīvisti pieprasa arī īstenot reformas, kas mazinātu vispārējo dzīves dārdzību un novērstu valstī valdošo ienākumu nevienlīdzību.

Pagājušajā sestdienā Izraēlas pilsētu ielās izgāja 100 000 cilvēku, un, šķiet, ka Netanjahu plašie protesti pārsteiguši nesagatavotu.

Viņš bija spiests atsaukt plānoto vizīti Polijā un paust zināmu atbalstu dažām no protestētāju prasībām.

Taču pagaidām valdība ir izvairījusies no radikālu reformu pasludināšanas, un premjers brīdinājis, ka dārgas sociālās programmas var ieraut valsti finanšu krīzē.

Jūlija vidū studenti un citi jaunieši sāka Telavivas centrā sliet teltis, lai protestētu pret augstajām mājokļu cenām, un ātri ieguva atbalstītājus, līdzīgiem telšu protestiem sākoties arī citās Izraēlas pilsētās.

Pēdējo dienu laikā protestētājiem pastiprinātu atbalstu sniegusi arodbiedrība «Histadrut», un vairāku tūkstoši tās biedru ceturtdien pievienojās demonstrācijām Telavivas ielās.

Pirms parlamenta brīvdienām šonedēļ apstiprinātie grozījumi likumos atvieglo būvdarbu saskaņošanas procedūru, kas, kā apgalvo Netanjahu, ļaus tirgū nonākt lielākam skaitam jaunu mājokļu, novedot pie cenu krišanās.

Taču aktīvisti uzskata, ka grozījumi patiesībā ļaus būvniekiem vēl vairāk pievērsties luksusa māju celtniecībai, kā arī pievērst mazāk vērības vides standartiem.