Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lembergs beidzot atklāj, vai kandidēs gaidāmajās vēlēšanās

Ventspils mērs Aivars Lembergs («Latvijai un Ventspilij») šodien paziņoja, ka nekandidēs 11.Saeimas vēlēšanās, tomēr būs Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) premjera amata kandidāts.

Kopš vēlīniem padomju gadiem vairāk nekā 20 gadus Lembergs ir Ventspils pašvaldības vadītājs.

Taujāts par to, vai viņa reputācija ir atbilstoša kandidēšanai uz premjera amatu un vai ZZS nemāna vēlētājus, premjera amatam kārtējo reizi nosaucot Lembergu, kura nominācija diez vai ir reāli iespējama, Ventspils mērs atbildēja, ka viņa reputācija esot laba. Lembergs norādīja, ka par katra kandidāta reputāciju spriež vēlētājs, atdodot vai neatdodot savu balsi, un uzsvēra, ka liela daļa pilsoņu viņu vērtējot pozitīvi, liela daļa negatīvi, bet Ventspils domes darbu pozitīvi vērtējot 94% pilsētas iedzīvotāju, un, ja tā tiktu vērtēts Saeimas darbs, tad tagad nebūtu gaidāmas jaunas vēlēšanas.

Ventspils mērs arī norādīja, ka viņam esot «ļoti augsta» reputācija, jo pasaulē neesot nevienas amatpersonas, kurai būtu izvirzītas tik smagas apsūdzības un panākti attaisnojoši spriedumi. Pēc viņa teiktā, nedrīkstot pieļaut «linča tiesu».

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis žurnālistiem pastāstīja, ka apvienības valde par Lemberga virzīšanu kā premjera amata kandidātu vienojusies demokrātiskā ceļā. Brigmanis arī norādīja, ka ZZS saraksti vēlēšanām ir gandrīz pilnībā apstiprināti, bet vēl tuvākajā laikā tiks precizēti.

Kopš vēlīniem padomju gadiem vairāk nekā 20 gadus Lembergs ir Ventspils pašvaldības vadītājs.

Lembergs ir dzimis 1953.gada 26.septembrī Jēkabpilī, taču tagad dzīvo Ventspils novada Puzē. 1977.gadā Lembergs beidza Latvijas Valsts universitātes Ekonomikas fakultāti rūpniecības plānošanas nozarē.

Darba gaitas Lembergs sācis 1968.gadā, kad divus gadus bijis strādnieks Jēkabpils Starpkolhozu celtniecības organizācijā. 1974. un 1975.gadā Lembergs bijis laborants universitātē un divus gadus bijis Studentu celtnieku vienību štāba komandieris.

1977.gadā Lembergs nonāca Ventspilī, kur kļuva par ostas rūpnīcas inženieri-ekonomistu un bija arī Latvijas Komunistiskās partijas Ventspils pilsētas komitejas propagandas instruktors, līdz 1979.gadā kļuva par Ventspils pilsētas Komjaunatnes komitejas 2.sekretāru un vēlāk arī partijas Ventspils rajona komitejas sekretāru rūpniecības jautājumos.

1988.gadā Lembergs kļuva par Ventspils Tautas deputātu padomes izpildkomitejas priekšsēdētāju un sāka vadīt pilsētu. Visus neatkarības gadus viņš pārliecinoši ir ticis pārvēlēts šajā amatā. Paralēli 1990.gadā Lembergs tika ievēlēts par Augstākās padomes deputātu kā Latvijas Tautas frontes loceklis no Ventspils vēlēšanu apgabala.

1991.gadā Lembergs tika ievēlēts Ventspils pilsētas Tautas deputātu padomē, ievēlēts par padomes priekšsēdētāju un ieņem pilsētas mēra amatu līdz pat šim laikam. Viņš ir ticis atkārtoti ievēlēts Ventspils domē un mēra amatā arī 1994., 1997., 2001., 2005. un 2009.gada pašvaldību vēlēšanās.

1994.gadā Lembergs izveidoja politisko organizāciju «Latvijai un Ventspilij» un tika ievēlēts par tās valdes priekšsēdētāju. Šī partija jau ilgstoši sadarbojas ar Zaļo un zemnieku savienību, tās biedri ir ievēlēti Saeimā un ir iesaistījušies vairāku valdību koalīcijās.

Jau ilgstoši Lemberga darbībai uzmanību pievērsusi prokuratūra, kura uzskata, ka viņš slepus bijis patiesā labuma guvējs vairākos Ventspils tranzīta uzņēmumos un nodarbojies ar kukuļņemšanu, taču līdz notiesājošiem tiesas spriedumiem lietas līdz šim nav nonākušas. Lembergs šādas apsūdzības kategoriski noliedz un uzskata par politiski motivētām.

Pašlaik Rīgas apgabaltiesā tiek izskatīta krimināllieta, kurā Aivaru Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam sakarā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Šajā lietā apsūdzēts arī Ventspils mēra dēls Anrijs Lembergs un Ventspils uzņēmējs Ansis Sormulis.

Lietā aptuveni 140 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē. Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā.

Ja Lembergs kandidētu vēlēšanās un tiktu ievēlēts Saeimā, parlamentam būtu jālemj par viņa mandāta apstiprināšanu un pret viņu sākto kriminālprocesu nākotni. Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka saskaņā ar Satversmi deputātam ir imunitāte pret kriminālvajāšanu, tādēļ, lai varētu turpināt kriminālprocesu, kas ir sākts pret Ventspils mēru, Saeimai būtu jālemj par atļaujas došanu kriminālvajāšanas turpināšanai.

Saeimai ir tiesības apstiprināt mandātu arī bez atļaujas došanas turpināt kriminālvajāšanu, un tādā gadījumā pret Ventspils mēru iesāktās lietas būtu jāiesaldē uz laiku, kamēr viņš būtu Saeimas deputāts.