Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

BBC: Strādnieki Zimbabves dimantu raktuvēs tiek spīdzināti

Zimbabves drošības spēku pakļautībā Marangas dimantu laukos, valsts austrumdaļā, atrodas nelegālas raktuves, kurās civilisti tiek sisti un spiesti strādāt smagu darbu, pirmdien vēsta britu raidsabiedrība BBC.

Par Marangas dimantu laukiem jau vairākus gadus pienāk ziņas, ka prezidenta Roberta Mugabes armijas karavīri cietsirdīgi izturas pret to strādniekiem, tāpēc dimantu rūpniecības nozares uzraudzības organizācija 2009.gadā aizliedza dārgakmeņu eksportu no šīm raktuvēm.

BBC programmas «Panorama» rīcībā nonākusi informācija par nometnēm, kurās ieslodzītie un civiliedzīvotāji tiek piespiesti rakt dārgakmeņus, tiek sisti un spīdzināti, šādi saņemot sodu par pārkāpumiem.

Galvenā raktuvju nometne, kuru vietējie dēvē par Dimantu bāzi, no ārpasaules norobežota ar dzeloņstiepļu žogu.

«Tā ir spīdzināšanas vieta, kur kalnrači dažkārt sitienu dēļ nespēj pat pastaigāt,» BBC pastāstīja kāds bijušais raktuvju strādnieks, kurš februārī izlaists no nometnes.

Kā ziņo eksperti, armija pārņēmusi kontroli pār raktuvēm 2008.gada beigās, padzenot vairākus desmitus tūkstošu kalnraču, kas strādājuši individuāli vai mazos uzņēmumos. Tad, pielietojot brutālu spēku un seksuālu vardarbību, civilisti piespiesti doties raktuvēs un iegūt dārgakmeņus jaunajiem saimniekiem.

Jūnijā uzraudzības organizācija «Kimberley Process» atļāva diviem Marangas uzņēmumiem eksportēt dimantus. Šo lēmumu atbalstīja Indija un Ķīna, tomēr rietumvalstis, cilvēktiesību aizsardzības organizācijas un industrijas pārstāvji pret to iebilda.