Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Spānijā asu kritiku izpelnās pāvesta vizītes izmaksas

Romas pāvesta Benedikta XVI nākamajā nedēļā Spānijā gaidāmā vizīte izpelnījusies gan dažādu organizāciju, gan pat garīdznieku kritiku par lielajām izmaksām laikā, kad tiek veikta sāpīga budžeta tēriņu samazināšana.

Augstais viesis Madridē ieradīsies 18.augustā, lai piedalītos katoļu baznīcas organizēto Pasaules Jauniešu dienu noslēguma pasākumos.

Šo svētku izmaksas, neņemot vērā drošības pasākumu nodrošināšanu, tiek lēstas uz 50 līdz 60 miljoniem eiro (35,14 līdz 42,16 miljoniem latu). Tas ietver arī 200 metru garas skatuves būvniecību aerodromā, kur 21.augustā pāvests vadīs noslēguma Misi. Skatuves izgreznošanai tiks uzstādīts milzīgs metāla koks.

Šajos izdevumos iekļauta arī simtiem strūklaku un 20 milzīgu ekrānu uzstādīšana aerodromā. Savukārt skolās, kur tiks izmitināti svētceļnieki, tiks uzstādītas dušas.

Organizatori uzsver, ka 80% izmaksu nosegs jauno svētceļnieku maksājumi, bet atlikušos līdzekļus saziedos uzņēmumi un privātpersonas.

Taču kritiķi norāda, ka uzņēmumi, kas ziedos šim pasākumam, saņems nodokļu atvieglojumus 80% apmērā no ziedotās summas, jo Pasaules Jauniešu dienu svinības pasludinātas par «ārkārtas sabiedrības intereses» pasākumu.

Valsts ieņēmumu milzīgo zaudējumu laikā, kad valdība samazinājusi izdevumus sociālajiem pabalstiem un sabiedriskā sektorā strādājošo atalgojumam, asi kritizē priesteru forums, kas apvieno 120 mācītājus no nabadzīgākajām Madrides draudzēm.

Viens no foruma līderiem Evaristo Viljars norāda, ka baznīcai nācies apvienoties ar starptautiskajām kompānijām, lai varētu nosegt pasākuma lielās izmaksas.

«Uzņēmumi, kas atbalsta Pasaules Jauniešu dienu, nebūt nav bez grēka. Viņi ir tie, kas līdzās starptautiskajam kapitālam vainojami krīzes izraisīšanā,» uzskata garīdznieks. «Mēs neesam pret pāvesta vizīti, mēs esam pret to, kā tā tiek organizēta.»

Vizītes rīkotāju kritiķi sociālajā tīklā «Facebook» aicina boikotēt vairāk nekā simts uzņēmumus, tostarp bezalkoholisko dzērienu ražošanas kompāniju «Coca-Cola», telekomunikāciju gigantu «Telefonica» un Spānijas lielāko banku «Banco Santander», kas ziedojuši līdzekļus katoļu baznīcas rīkotajam pasākumam.

Teju 150 organizāciju, kas iestājas pret pāvesta vizīti, 17.augustā plāno rīkot protesta akciju.

Katoļu vadītāja vizītes laikā demonstrācijas grasās rīkot arī kustība «15-M», kuras dalībnieki protestē pret valdības īstenoto politiku ekonomiskās krīzes pārvarēšanai. Kustība savu nosaukumu ieguvusi, pateicoties tās sākuma datumam - 15.maijam.

«Šajā ekonomikas krīzē mēs nevaram par to samaksāt. Baznīcai būtu jārāda piemērs,» domā «15-M» pārstāvis.

Lai ilustrētu pasākuma rīkošanas lielās izmaksas, protestētāju pārstāvis norāda, ka Madrides reģionālā valdība jūnijā samazināja izglītības budžetu par 40 miljoniem eiro (28,11 miljoniem latu), kas ir gandrīz tikpat daudz, cik nepieciešams Pasaules Jauniešu dienu sarīkošanai.

Tikmēr Pasaules Jauniešu dienu izpilddirektors Jago de la Sjerva atklāj, ka šogad pasākuma izmaksas ir par 20% mazākas nekā pirms trim gadiem Sidnejā, lai gan svētceļnieku skaits būs četras reizes lielāks.

«Mēs esam pielikuši milzīgus pūliņus modernizācijas un ekonomiskās atbildības veicināšanai,» skaidro de la Sjerva. «Jaunajām paaudzēm, mūsdienu jauniešiem patīk lieli notikumi un baznīca izmanto visus pieejamos līdzekļus, lai izplatītu Jēzus Kristus vēstījumu.»

Pasaules jauniešu dienu tradīciju 1986.gadā aizsāka toreizējais pāvests Jānis Pāvils II, lai piesaistītu jauniešus baznīcai.