Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tekošajā kontā jūnijā bijis 61,9 miljonu latu deficīts

Jūnijā, pieaugot ārvalstu tiešo investoru uzņēmumu reinvestētajai peļņai un investīciju preču iepirkuma darījumu rezultātā pasliktinoties preču tirdzniecības bilancei, tekošā konta saldo bija negatīvs, deficītam veidojot 61,9 miljonus latu, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja Latvijas Bankas ekonomiste Daina Paula.

Tomēr kopumā šā gada otrajā ceturksnī un pirmajā pusgadā, pēc mēnešu datiem, tekošā konta saldo bija pozitīvs. Pēc Paulas aplēsēm, pārpalikums tekošajā kontā varētu būt līdzvērtīgs 1,4% no prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP).

Šā gada maijā tekošajā kontā bija 56,5 miljonu latu pārpalikums, aprīlī - 41,3 miljonu latu pārpalikums, martā 13,9 miljonu latu deficīts, februārī un janvārī bija pārpalikums attiecīgi 28,2 miljonu latu un 38,4 miljonu latu apmērā.

Kā skaidro Paula, Centrālās statistikas pārvaldes publicētie ārējās tirdzniecības operatīvie dati jūnijā jau uzrāda nepatīkamas tendences koksnes, metālu, kā arī mehānismu un mehānisko ierīču eksportā, samazinoties ārējam pieprasījumam, kā arī norāda uz starppatēriņa preču importa kritumu. Saskaņā ar maksājumu bilances metodoloģiju preču tirdzniecības bilances negatīvo saldo palielina atsevišķi Latvijas uzņēmumu veiktie investīciju preču iegādes darījumi.

Pakalpojumu tirdzniecības saldo bija pozitīvs un jūnijā sasniedza 78,8 miljonus latu, kas ir tuvu vēsturiski augstākajam līmenim, kopš vispār pieejami Latvijas maksājumu bilances dati. Jūnijā salīdzinājumā ar maiju pakalpojumu imports būtiski nemainījās, tādējādi gandrīz visu pakalpojumu tirdzniecības bilances uzlabojumu par 21,3 miljoniem latu mēneša laikā noteica pakalpojumu eksporta pieaugums.

Ienākumu konta negatīvo saldo noteicis ievērojams ārvalstu tiešo investoru uzņēmumu reinvestētās peļņas pieaugums.

Sarūkot subsīdijām par ražojumiem un citu Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu ieplūdēm, kārtējo pārvedumu konta pozitīvais saldo jūnijā samazinājās līdz 25,5 miljoniem latu. Tikmēr kapitāla kontā nedaudz palielinājās ES fondu līdzekļu ieplūde, pārsniedzot desmit miljonus latu mēneša laikā.

Kā informē Paula, pozitīvo finanšu konta saldo 43,6 miljonu latu apmērā noteica gan ārvalstu tiešo investīciju neto ieplūde 75,4 miljonu latu apmērā, kas ir labākais viena mēneša rādītājs pusotra gada laikā, gan portfeļieguldījumu pieaugums.

«Investīciju piesaiste neapšaubāmi būs atkarīga no tā, vai Latvija, demonstrējot stabilu, saprotamu tālāko ekonomisko politiku, spēs izmantot izdevību un piesaistīt to investoru uzmanību, kas pašlaik nogaida situācijas atrisināšanos pasaules finanšu tirgos un atliek investīciju lēmumus valstīs, kuru tautsaimniecībā parādās stagnācijas pazīmes,» saka Latvijas Bankas ekonomiste.

Kā ziņots, šā gada pirmajā ceturksnī Latvijas maksājumu bilances tekošā konta pārpalikums palielinājās līdz 52,7 miljoniem latu jeb 1,7% no prognozētā IKP.

2010.gada ceturtajā ceturksnī tekošajā kontā bija deficīts 0,7% apmērā no IKP. Trešajā ceturksnī pārpalikums veidoja 1,1% no IKP, otrajā ceturksnī - 5,9% no IKP, bet pirmajā ceturksnī - 8,6% no IKP.