Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par seksualitāti. Tikai pieaugušajiem

Cilvēks mūsu dienu sabiedrībā bieži vien nejūt sevi kā vienotu veselumu — ar tā fiziskām un garīgām izpausmēm. Tādēļ mūsu dienu Rietumu sabiedrība kopumā cieš no šādas triādes: depresijas, agresijas un atkarības.

Šo ciešanu determinismu lielā mērā noteikusi cilvēka miesas, gara un dvēseles nošķiršana. Miesa no gara tomēr nebūtu jānodala, jo cilvēks ir miris gan bez gara, gan bez miesas.

Dažādos laikmetos valdījusi atšķirīga attieksme pret seksualitāti un kailumu. Mūsu dienu sabiedrībā dažādā veidā tiek nicināts cilvēka kailums, kam ir būtiska nozīme cilvēka pašapziņas procesā. Ja netiek pieņemtas dažādas ķermeņa izpausmes, rodas seksuāla rakstura problēmas.

Cilvēku nepieciešamību pēc kailuma varētu raksturot divējādi.

Pirmkārt, mēs vēlamies redzēt otra cilvēka kailumu, tā izzinot pasauli. Otrkārt, mēs vēlamies, lai otrs pieņem, akceptē mūsu kailumu — tātad mūs pašus.

Interese par kailumu nav mazinājusies

Nav noslēpums, ka interneta pieprasītāko adrešu priekšplānā ir lapas, kurās iespējams aplūkot kailu ķermeni. Šī vēlme ir saprotama. Piemēram, skolu anatomijas mācību grāmatās nav iespējams iegūt pilnu ainu par cilvēka ķermeni, tā norisēm. Taču pusaudžiem un jauniešiem šie jautājumi ir ļoti aktuāli. Tā kā tos nerisina skolās, nākas informāciju meklēt citur, piemēram, internetā, kur valda informācijas pārbagātības haoss.

Moderno tehnoloģiju attīstība izveidojusi arī jaunu seksuālās apmierināšanās veidu — virtuālo seksu. Taču, mijiedarbojoties ar tehniku, nav otra cilvēka. Trūkst pieskārienu, ko tehnika nespēj aizstāt. Rodas baudas surogāts.

Dievs diviem cilvēkiem dāvājis baudu kā dabas dāvanu par to, ka viņi rada jaunu dzīvību. Tagad sabiedrību un jauniešus virza citi saukļi, kuri sludina drošu seksu un tiesības uz to. Tā, īsti neiepazīstot mīlestību, cilvēks kļūst pārsātināts ar seksu, vērojama bieža partneru maiņa, nespēja veidot pāra attiecības. Tāpēc rodas agrīni seksuāli traucējumi, jo pazudis dzimumtieksmes un agresijas līdzsvars.

Veselīga un harmoniska seksualitāte tiecas saplūst, ne iekarot. Seksualitātes pieredze veidojas agri — tā sākas jau zīdaiņa vecumā, kad to iezīž no mātes krūts. Bērns bez dienišķās barības šajā procesā saņem mīlestību un apmierinājumu — pirmo baudas pieredzi. Šo ideālo pieredzi pieaudzis cilvēks turpina, meklējot otru, ar kuru uzdrīkstēties būt pilnīgi atklātam, kailam un seksuālam.

Veiksmes vai neveiksmes seksuālajā jomā ietekmē cilvēka pašapziņu kopumā. Savukārt, ja cieš viena cilvēka pašapziņa, cietīs arī viņa partneris.

Latvijā nepieciešamas izglītojošas programmas, kas mācītu seksualitāti un dzimumu līdztiesību. Izglītošana nepieciešama ne tikai pusaudžiem un jauniešiem, bet arī pieaugušiem, kas savu pieredzi nodos nākamām paaudzēm.