Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielākā daļa ubagotāju savu nodarbi uzskata par darbu, ar ko labi nopelnīt

Veicot sociālo darbu ar bezpajumtniekiem - ubagošanas vietu apsekošanu Vecrīgā un Rīgas centrā reizi nedēļā -, Rīgas patversmes mobilās brigādes darbinieki secinājuši, ka lielākā daļa ubagotāju šādu dzīvesveidu izvēlējušies paši un šo nodarbi uzskata par darbu, kurā labi nopelnīt, pastāstīja Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas sektora vadītāja Lita Brice.

Mobilā brigāde reizi nedēļā veic ubagošanas vietu apsekošanu Vecrīgā un Rīgas centrā, apsekojot tuneli pie autoostas, pie tirdzniecības centra «Stockmann» un pie centrālās stacijas uz tirgu, kā arī tiltu pie operas un Esplanādi pie Rīgas Pareizticīgo baznīcas. Reizi mēnesī mobilajai brigādei pievienojas policija, lai palīdzētu noskaidrot ubagotāju patieso identitāti.

Vidēji mēnesī mobilā brigāde aprunājas ar vairāk nekā 70 ubagotājiem, no kuriem lielākā daļa ir rīdzinieki, bet vairāk nekā 10 ir citu pašvaldību iedzīvotāji, bet aptuveni 20 no 70 aptaujātajiem neatklāj savu identitāti.

«Ubagotāji mūsu sociālajiem darbiniekiem saka, ka ubago, jo uzskata, ka tā iet uz darbu un strādā. Piemēram, piektdienās mobilā brigāde apseko vecpilsētu un parasti sastop 10 cilvēkus, no kuriem apmēram puse ir rīdzinieki, bet pārējie ieradušies no citām pašvaldībām,» pastāstīja Brice. Ubagot uz Rīgu cilvēki brauc ne tikai no tuvējām pašvaldībām, piemēram, Salaspils un Jūrmalas, bet arī no tālākām vietām - Daugavpils, Valmieras, Madonas.

Tā kā ubagojošie iedzīvotāji ir tiesīgi nerunāt ar sociālajiem darbiniekiem, ja nevēlas, tad noskaidrot viņu personas datus un patieso vārdu ir gandrīz neiespējami. Pārsvarā mobilās brigādes darbiniekiem tiek sniegta nepatiesa informācija, un tikai ar policijas klātbūtni izdodas noskaidrot patiesos datus, un arī tad ne vienmēr. Ir arī tādi ubagotāji, kas, ieraugot mobilās brigādes darbiniekus, mūk, lai tikai nav jārunā un jāuzklausa, sacīja Brice.

Cilvēkiem tiek sniegta informācija par sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu saņemšanas iespējām, kā arī piedāvāts tos aizvest uz patversmi vai Dienas centru bezpajumtniekiem Katoļu ielā 57, kur var saņemt sertificēta mediķa palīdzību, nomazgāties, paēst, saņemt jaunas drēbes vai saturīgi pavadīt brīvo laiku, bet pārsvarā ubagotāji atsakās no šī piedāvājuma. Vairums šo cilvēku par Rīgas Sociālā dienesta sniegto palīdzību zina vai pat to jau saņem, norādīja Brice.

Arī policija ikdienā regulāri apseko tuneļus un sniedz palīdzību ubagotājiem, ja tiem ir veselības problēmas, - nodod mediķiem vai aizved uz patversmi.

Tomēr ierobežot ubagotājus nav iespējams. «Kā noteikts Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā, nevienu nedrīkst piespiedu kārtā pārvietot, un arī mobilā brigāde ņem to vērā. Šie cilvēki paši izvēlas tādu dzīves veidu. Ubagotāju var administratīvi sodīt, ja viņš ubago uzmācīgi, bet pašreizējā likumdošana neaizliedz ubagot,» uzsvēra Brice.