Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperts: drūmākais brīdis fondu tirgos vēl tikai priekšā

Patlaban absolūtos līmeņos nenoteiktības un riska ziņā finanšu tirgos valda situācija, kāda bija iepriekšējā krīzē, taču drūmākais brīdis vēl nav sasniegts, uzskata «Swedbank» Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Harijs Švarcs.

Pēc viņa sacītā, visi jaunākie ekonomikas dati tiek «ķerti un grābti», pozitīvos rādītājus citreiz izmantojot, lai kāpuma brīdī akcijas pārdotu.

Viņš pieļāva, ka akciju tirgus var nokrist vēl par 15-20%. «Pagaidām visi vēl tikai runā par recesijas risku, kas ir augsts, bet vienlaikus vēl ir iespēja tehnisko recesiju apiet un atrast risinājumus,» teica Švarcs.

Taujāts, kad drūmākais brīdis varētu pienākt, viņš pauda cerību, ka līdz gada beigām to varēs redzēt vai arī varēs gūt pārliecinošus pierādījumus, ka tāds nepienāks.

Viņaprāt, no spekulatīva investora viedokļa būtu jāsagaida zemākais punkts, lai veiktu ieguldījumus akcijās. «Jāsagaida drūmākais, melnākais brīdis, kad avīzēs nebūs neviena pozitīva stāsta un neviens neuzdrošināsies pateikt, ka akcijas var pirkt,» sacīja eksperts.

Savukārt no ilgtermiņa investora viedokļa, šis esot brīdis, kad acis jātur plaši vaļā un jādomā, ko tuvāko mēnešu laikā pirkt. Kā norādīja Švarcs, arī patlaban sagaidāmais ienesīgums akciju tirgos desmit gadu perspektīvā varētu būt 6-7%. Ja salīdzina ar obligāciju un depozītu ienesīgumu, akciju tirgos tas ilgtermiņā esot ļoti pozitīvs.

Pēc viņa skaidrotā, drūmākā brīža sagaidīšana nozīmēs to, ka tad desmit gadu periodā 6-7% vietā varēs nopelnīt, piemēram, 9-10%. «Jebkurā gadījumā cilvēkam, kurš krāj un veic regulāras iemaksas, piemēram, pensiju trešajā līmenī, iemeslu panikai nav,» apgalvoja Švarcs, atzīstot, ka pašlaik vēl kritiena spēks un negatīvais sentiments tirgos ir ļoti liels.

«Negatīvais sentiments vēl ir ļoti, ļoti augsts un diez vai tas drīz mainīsies. Esam situācijā, kad uz skatuves uznāk centrālās bankas un valdības, jo pats tirgus ir pārkarsis, nervozs, bailīgs un emociju vadīts. Tāpēc ārējiem spēlētājiem jānāk ārā, piemēram, ASV Federālo Rezervju sistēma (FRS) jau pagājušajā nedēļā pateica, ka vismaz nākamos divus gadus likmes turēs rekordzemajā līmenī,» sacīja «Swedbank» Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs.

Viņš gan atzina, ka FRS paziņotais deva iespējas akcijas pārdot. Turklāt, ja nestabilitātes iemesls ir bailes no recesijas, tad tas, ka ASV turēs zemas procentu likmes, esot labas ziņas likviditātei, bet nemainot faktu, ka, visticamāk, daudziem uzņēmumiem nāksies pārskatīt savas peļņas prognozes, kas var samazināt to akciju vērtību.