Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laba pārvaldība kā neiespējamā misija?

Laba pārvaldība ir neiespējama, ja ierēdniecība ir sadrumstalota un nav vienota civildienesta stratēģiska redzējuma. Viens no pirmajiem soļiem labas pārvaldības iedzīvināšanā Latvijā ir civildienesta atjaunošana pēc būtības un ierēdņa kā profesijas izglītības iedibināšana. Ierēdnis ir juridiska profesija, kas prasa īpašas kompetences.

Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Dr. Egils Levits uzstājās Tiesībsarga birojā ar lasījumu: «Laba pārvaldība un ierēdniecība: problēmas un risinājumi». Civildienests ir viens no labas pārvaldības balstiem, bez kura tā nevar pastāvēt. Tas ir profesionāls dienests, kas balstās uz ierēdņa lojalitāti valstij un tās demokrātiskai iekārtai.

Tiesībsargs Juris Jansons norāda, ka «civildienests pats par sevi nav pašmērķis. Bet ir utopiski solīt, ka valsts pārvalde var iztikt bez profesionāliem ierēdņiem. Jāņem vērā, ka ierēdniecība vai darbs valsts pārvaldē nav radinieku vai draugu darbā iekārtošanas birojs! Nav arī normāli, ja mainoties politiskajai vadībai, tiek mainīti jomas profesionāļi - ar šādu rīcību iepriekš uzkrātā pieredze un labai pārvaldībai tik nozīmīgā kompetence tiek izniekota.»

Savā lasījumā Levits norādīja, ka profesionāls civildienests kā labas pārvaldības sastāvdaļa nozīmē arī to, ka ierēdņi regulāri tiek izglītoti, līdz ar to būtu jāapzina un jāizvērtē tās jomas vai aspekti, kurās nepieciešams stiprināt darbam nepieciešamās zināšanas un iemaņas. Civildienests veido valsts pārvaldes institucionālo atmiņu - līdzīgi kā atmiņa ir cilvēkiem, tā arī iestādēm ir jāorientējas iepriekšējā darbībā. Regulāras darbinieku maiņas, it īpaši nozares vadošajās iestādēs, padara valsts pārvaldi neefektīvāku.

«Nevar būt tā, ka vienāda amata ierēdnis vienā ministrijā pelna mazāk, nekā citā - vienas pakāpes vai ranga ierēdņiem ir jāpelna vienādi. Ierēdņu rotācija ir civildienesta neatņemama sastāvdaļa. Pārcelšana ir pat nepieciešama no kvalifikācijas celšanas viedokļa,» norāda Levits.

Labas pārvaldības princips ir ietverts arī Satversmē (58. un 101.pants). Labas pārvaldības prakse un problēmas Latvijā būs viena no Tiesībsarga ikgadējās konferences tēmām šī gada decembrī.