Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jelgavas Būvvalde: objektu samazinājums liecina par būvniecības kritumu

Saistībā ar ieceri atjaunot Valsts būvinspekciju Jelgavas pilsētas Būvvaldē secināts, ka apsekoto būvobjektu skaita samazinājums liecina par būvniecības kritumu, nevis par būvinspekcijas neesamību, taču pašvaldība neiebilstot pret Valsts būvinspekcijas atjaunošanu.

Jelgavas pilsētas pašvaldības Būvvaldes vadītāja Inita Dzalbe aģentūrai LETA skaidroja, ka pašvaldības būvinspekcija veic būvniecības kontroli atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.1009 «Noteikumi par būvinspektoriem».

«Apsekoto objektu skaita samazinājumu nevar saistīt ar Valsts būvinspekcijas neesamību. Tas skaidrojams ar būvniecības kritumu visā valstī,» pauda Dzalbe.

Jelgavā 2007.gadā tika izsniegtas 557 būvatļaujas, 2008.gadā - 344, 2009.gadā - 183, 2010.gadā - 153, bet 2011.gadā līdz augustam izsniegta tikai 91 būvatļauja. Tātad, salīdzinot būvniecības iesniegumu skaitu 2007.gadā un 2010.gadā, kritums arī ir vairāk nekā par 70 procentiem, skaidroja Būvvaldes vadītāja.

Arī ekspluatācijā tiek pieņemts mazāks skaits objektu. Ja 2007.gadā tika pieņemts 241 objekts, tad 2010.gadā tikai 156.

Taču pašvaldības būvinspekcija apsekošanu skaitu attiecībā pret būvobjektu skaitu ir palielinājusi. Jelgavā 2007.gadā apsekoti 470 objekti, 2008.gadā - 701, 2009.gadā - 511, 2010.gadā - 309 un 2011.gadā - 218.

Pašvaldībai nebūtu iebildumu, ja tiktu atjaunota Valsts būvinspekcija ar tām funkcijām, uzdevumiem un kompetencēm, kas bija noteiktas Valsts būvinspekcijas nolikumā, pauda Dzalbe.

Kā ziņots, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) iesniedzis Saeimā priekšlikumus likumprojektam «Būvniecības likums» ar ierosinājumu atjaunot pirms vairākiem gadiem reorganizēto Valsts būvinspekciju, aģentūru LETA informēja ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Maija Pētermane.

Virkne gadījumu ir pierādījuši, ka šis eksperiments nav attaisnojies un vēlamo rezultātu nav devis. Pašvaldību būvinspektori nespēj pietiekami labi kontrolēt būvniecību situācijā, kad pašas pašvaldības ir tās, kas arī izsniedz būvatļaujas, pamatoja Vējonis.

Ministra iesniegtie priekšlikumi paredz atjaunot Valsts būvinspekciju, kas turpmāk veiktu kontroli būvniecības jomā, pārbaudītu šīs jomas tiesību aktu normu ievērošanu, veiktu ēku energoauditu un ekspluatācijas kontroli.

Būvniecības likumā 2009.gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi, kas būvniecības kontroli turpmāk uzticēja pašvaldību inspektoriem, taču prakse rāda, ka šis solis nav devis vēlamo efektivitāti un pašvaldību inspektoru veikto pārbaužu skaits bijis par vairāk nekā 70% mazāks, nekā iepriekš veikusi Valsts būvinspekcija, skaidroja ministrs.

«Ir būtiski samazināt administratīvo slogu, taču tas nedrīkst notikt uz būvniecības kvalitātes un sakārtotas vides rēķina,» uzsvēra Vējonis.

Saskaņā ar iesniegtajiem priekšlikumiem arī turpmāk tiktu saglabāta iespēja būvvaldi veidot katrā pašvaldībā atsevišķi vai vienoties ar citām pašvaldībām par kopīgas būvvaldes izveidi.