Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Swedbank»: vēlēšanas varētu veicināt ekonomisko izaugsmi

Kaut arī 10.Saeimas atlaišana un septembrī paredzētās 11.Saeimas vēlēšanas, no vienas puses, ir palielinājušas neskaidrību saistībā ar 2012.gada budžetu, no otras puses, tās dod iespēju padarīt ekonomisko izaugsmi straujāku, teikts «Swedbank» ekonomikas apskatā.

Neskaidrības nākamā gada budžetā radot nepieciešamās konsolidācijas apjoms un struktūra, kā arī tā pieņemšanas laiks. Taču vienlaikus esot iespējama ekonomiskā izaugsme, ja jaunā Saeima un valdība paātrinās strukturālo reformu ieviešanu.

Tāpat no jaunās valdības esot nepieciešama ātra un konkrēta rīcība, lai novērstu riskus eiro ieviešanai Latvijā 2014.gadā.

Galvenie negatīvie riski ekonomikas izaugsmei esot saistīti ar situāciju pasaulē. Svārstības un garastāvokļa maiņas finanšu tirgos pēdējā laikā esot kļuvušas ļoti straujas, un būtiski esot pieaugusi krasas pasaules ekonomikas izaugsmes tempu sabremzēšanās varbūtība. Riska scenārijam īstenojoties, būtiski cietīšot eksports, piekļuve finanšu tirgiem un līdz ar to arī visas Latvijas ekonomikas 2011.gada izaugsme.

Samazinājums nodokļu ieņēmumos pasliktināšot situāciju valsts budžetā. Iekšzemes pieprasījums Latvijā vēl arvien esot vājš, un problēmas eksporta nozarēs ātri un nepastarpināti pārcelšoties uz visu pārējo ekonomiku. Ja pasaules ekonomika ieslīgs atkārtotā recesijā, arī Latvijas ekonomikā būs recesija, lai gan daudz mazāka nekā 2008.gadā un 2009.gadā.

Pašreizējie kapitāla pietiekamības un likviditātes rādītāji finanšu sektorā esot augsti, lai gan sakāpinātas nenoteiktības brīžos finanšu tirgiem «aizsalstot», nenoliedzami saasināšoties likviditātes problēmas.

Taču Latvijas valdībai nebūs steidzami jāaizņemas krīzes drūmākajā brīdī, jo tai ir izveidotas nozīmīgas finanšu rezerves - ap 7% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Turklāt apjomīga parādu refinansēšana plānota tikai 2014.gadā un 2015.gadā. Līdz ar to valdība varot nogaidīt ar aizņemšanos līdz brīdim, kad finanšu tirgos aktivitāte atjaunojas.

Latvijas iekšējie riski esot krietni līdzsvarotāki. Iespējamā Māstrihtas kritēriju neizpilde un nespēja pievienoties eirozonai 2014.gadā IKP pieaugumu 2013.gadā vājinātu, jo pasliktinātos uzņēmēju un mājsaimniecību noskaņojums. Taču, ja 17.septembrī tiks ievēlēta Saeima, kas būs gatavāka straujāk veikt reformas, «Latvija varētu izrauties no pašreizējā muļļāšanās scenārija un pieredzēt straujāku izaugsmi», secina ekonomikas eksperti.