Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti: šaušana gaisā ir nāvējoši bīstama

Virknē valstu izplatītā tradīcija līksmojot šaut gaisā ir nāvējoši bīstama, jo ikviena gaisā izšautā lode agri vai vēlu kritīs lejā, norāda eksperti.

Šaušana no automāta debesīs ir populāra tradīcijā daudzviet pasaulē, kā tas pēdējā laikā redzams attēlos no Lībijas, karojošajām pusēm par uzvarām kaujās līksmojot ar šaušanu gaisā.

Taču tā ir potenciāli nāvējoša rīcība, kas regulāri izraisa nevainīgu garāmgājēju nāvi.

«Gaisā izšautās lodes ilgi lido gaisā. Bet neviens nevar zināt, kad tās kritīs lejā, un vienmēr pastāv draudi, ka tās var izraisīt nopietnu ievainojumu vai nāvi,» norāda ballistikas eksperts Deivids Daisons.

Starp pēdējiem šādiem gadījumiem ir šā gada Jaungada svinības Filipīnās, kad no gaisā izšautām lodēm gāja bojā trīs cilvēki.

2010.gadā kāds turku līgavainis savās kāzu svinībās, šaujot gaisā no automāta «AK-47», nogalināja trīs radiniekus. Tajā pašā gadā Jordānijā līdzīgā situācijā gāja bojā divi cilvēki un vēl 13 tika ievainoti, pēc kā Jordānijas karalis Abdulla II deva rīkojumu likumsargiem cīnīties pret šaušanu gaisā.

1991.gada Persijas līča kara beigu svinībās Kuveitā ar šaušanu gaisā tiek saistīti 20 nāves gadījumi.

Šaušana gaisā nav tikai Āzijā un Tuvajos Austrumos izplatīta tradīcija. Dati par ASV liecina, ka laika posmā no 1985. līdz 1992.gadam vienā Losandželosas klīnikā medicīniskā palīdzība sniegta 118 cilvēkiem, kas guvuši ievainojumus no krītošām lodēm. 38 cietušie no gūtajiem ievainojumiem nomira.

Arī Maķedonijas valdība nesen rīkoja sabiedrisku kampaņu, izlīmējot valstī plakātus ar saukli: «Lodes nav apsveikumu kartiņas - svini bez ieročiem». 2005.gadā Serbijas amatpersonas pirms gadu mijas brīdināja iedzīvotājus, ka «ikviena gaisā izšautā lode pēc tam krīt lejā».

Kaut arī krītošas lodes ātrums ir mazāks nekā tikko izšautai, tas ir pietiekami liels, lai tā būtu nāvējoša.

Kā liecina 1962.gadā veikts pētījums, 30. kalibra lodes krītot var sasniegt ātrumu līdz 91 metram sekundē. Jaunākos pētījumos pierādīts, ka galvaskausa cauršaušanai pietiek ar lodes ātrumu 61 metrs sekundē.

Vairākos ASV štatos, tostarp Kalifornijā, Teksasā, Arizonā un Ohaio, šaušana gaisā ir aizliegta. Minesotas štata likumi papildināti ar īpašu punktu, aizliedzot šaut arī kapsētās.