Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Parex» šogad no parādniekiem atguvusi vairāk nekā 100 miljonus latu

Šā gada pirmajā pusgadā AS «Parex banka» no parādniekiem atguvusi vairāk nekā 100 miljonus latu, no kuriem lielākā daļa novirzīta sindicētā 164 miljonus latu vērtā kredīta atmaksai, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja bankas Komunikāciju un mārketinga direkcijas vadītāja Marita Ozoliņa-Tumanovska.

Kopš sadalīšanas brīža banka pārņēmusi aptuveni 800 nekustamos īpašumus, un tiek prognozēts, ka to skaits šogad būtiski pieaugs.

Ozoliņa-Tumanovska uzsver, ka «Parex bankas» saimnieciskā darbība pārskata periodā noritējusi stingrā saskaņā ar 2011.gada budžetu un bankas restrukturizācijas plānu.

Kā liecina bankas nerevidētais pusgada pārskats, «Parex banka» šogad strādājusi ar 29,182 miljonu latu zaudējumiem, kas ir vismaz divkārt mazāki nekā pērn šajā posmā, kad zaudējumi veidoja 61,745 miljonus latu.

«Parex bankas» grupas zaudējumi pirmajā pusgadā bijuši 18,845 miljoni latu iepretim 72,996 miljonu latu zaudējumiem 2010.gada pirmajā pusē. Jāņem vērā, ka pērn pirmajā pusgadā banka vēl nebija sadalīta.

Bankas pārstāvji un arī Privatizācijas aģentūra gan jau iepriekš norādījusi, ka peļņa no bankas darbības nav plānota un tās darbības vienīgais mērs ir un būs atgūto līdzekļu apjoms.

Atbilstoši starptautisko finanšu pārskatu standartu prasībām un «Parex bankas» realizētajai grāmatvedības politikai šā gada pirmo sešu mēnešu laikā izveidoti uzkrājumi problemātiskajiem kredītiem 18,6 miljonu latu apmērā.

«Kaut gan šie uzkrājumi bankas bilancē tiek atspoguļoti kā zaudējumi, tomēr konsekventā uzkrājumu veidošanas politika rada papildu drošību sarežģītajos ekonomiskajos apstākļos, kas vērtējams kā pozitīvs aspekts. Atkarībā no turpmākajiem Latvijas un globālās ekonomikas attīstības tempiem, kas var būtiski ietekmēt atsevišķu kredītu atgūšanas perspektīvas, atzītais uzkrājumu apjoms var tikt pārskatīts un labvēlīgas situācijas gadījumā - samazināts,» skaidroja bankas pārstāve.

Tāpat bankas darbības pārskata perioda peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā izmaksas atspoguļoti arī procentu maksājumi 20 miljonu latu apmērā, kas «Parex bankai» saskaņā ar noslēgto līgumu nosacījumiem jāiemaksā valsts budžetā par veikto ieguldījumu.

Pēc Ozoliņas-Tumanovskas sniegtās informācijas, administratīvās izmaksas pirmajā pusgadā veidojušas 0,9% no vidējās bankas aktīvu neto vērtības, kas esot ļoti labs rādītājs. Bankas komanda ikdienā pārvalda aktīvus aptuveni 600 miljonu latu vērtībā, apkalpojot vairāk nekā 5000 klientu.

Lielākais un nozīmīgākais izaicinājums gada pirmajā pusē «Parex bankai» bijusi valsts galvotā starptautiskā sindicētā kredīta atmaksa 164 miljonu apjomā. «Parex banka» lepojas, ka nepieciešamos naudas līdzekļus tā akumulēja pašas spēkiem, bez papildu valsts atbalsta, tādējādi nosargājot valsts un nodokļu maksātāju intereses un pilnībā nokārtojot «Parex bankas» prioritārās un būtiskās saistības.

«Apzinos, ka mūsu darbu vēro ne vien banku pārraugošās institūcijas, bet arī sabiedrība, jo valsts veiktais ieguldījums bankā likumsakarīgi ir skāris visu nodokļu maksātāju intereses. Tādēļ mani iepriecina, ka sākotnējo skepsi pret mūsu sākto darbu pamazām ir nomainījusi draudzīgāka un izprotošāka attieksme. Ievērojot, ka bankas bilancē ir atstāti tikai problemātiskie kredīti ar nopietnām atmaksas problēmām, darbs nav pateicīgs, tas ir smags un sarežģīts,» atzīst «Parex bankas» valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams.

«Parex banka» pēc tās sadalīšanas pagājušā gada augustā, labos aktīvus pārnesot uz jaunizveidoto «Citadeles banku», nodarbojas ar aktīvu atgūšanu, tostarp nekustamo īpašumu pārņemšanu un pārvaldīšanu. Bankas pārņemto nekustamo īpašumu portfeli veido dažādu segmentu un kvalitātes aktīvi, un tikpat atšķirīgs esot to nākotnes vērtības potenciāls.

Saskaņā ar bankas ekspertu prognozēm par ekonomikas izaugsmes perspektīvām, nekustamo īpašumu tirgus attīstību, naudas plūsmu, ko attiecīgais objekts var ģenerēt, kā arī citus būtiskus faktorus, tiekot veikta katra aktīva rūpīga analīze. Turklāt tiekot pieprasīti arī neatkarīgu ekspertu vērtējumi.

«Parex bankas» valdes loceklis Jurijs Adamovičs uzsver, ka lēmumi par objektu pārdošanu vai, gluži pretēji, izīrēšanu līdz labvēlīgākai tirgus situācijai tiek pieņemti tikai pēc detalizētas katra objekta analīzes.

Visi «Parex bankas» pārņemtie nekustamie īpašumi, kuri tiek izīrēti vai pārdoti, ir aplūkojami bankas mājaslapā.

Kā ziņots, šā gada 17.maijā Ministru kabinets atbalstīja starptautiskā finanšu konsultanta «Nomura International plc» izstrādāto «Parex bankas» pārdošanas stratēģiju. Pieņemtais lēmums paredz, ka «Parex bankai» jāturpina īstenot izstrādātā bankas darbības stratēģija ar mērķi atgūt valsts ieguldījumu maksimālā apmērā.

Lai realizētu bankas pārņemto aktīvu vērtības paaugstināšanu un saglabāšanu, bankas darbības prioritārie virzieni arī turpmāk būšot problemātisko kredītu restrukturizācija, parādu piedziņa un pārņemto nekustamo īpašumu profesionāla pārvaldīšana un realizācija.

Tuvākajā laikā «Parex banku» kopumā piedāvāt investoriem nav paredzēts.